ועדת הכספים מחזירה את המכס על יבוא טקסטיל

בינואר 2013 נכנסה לתוקפה החלטת הממשלה המבטלת את המכס על מוצרי הטקסטיל. ביטול אשר נועד לקדם את התחרות ולהפחית את יוקר המחיה. רוב חברי ועדת הכספים מעוניינים לבטל את ההחלטה ולהחזיר את המכס. בעקבות התנגדותם של שני חברי הועדה, השבוע תעלה ההחלטה להצבעה נוספת בועדה, לפני אישורה הסופי בכנסת.

ההחלטה הממשלה לבטל את המכס התקבלה בהמשך להמלצות ועדת טרכנטנברג להפחתת יוקר המחיה. בינואר התבצעה הפעימה האחרונה בתהליך ביטול המכסים על הטקסטיל ובוטל המכס בשיעור 12%. בהתאם לצפוי, כבר באותו החודש נרשמה ירידת מחירים וירידה של %8.2 בסעיף ההלבשה וההנעלה של מדד המחירים. 

 יו"ר ועדת הכספים, הח"כ משה גפני פועל להחזרת המכס והצהיר כי: "מבירורים שעשיתי, עולה שהורדת המכס לא תגולגל לצרכן והמחירים לא יוזלו ומכאן שיש להחזיר את המצב לקדמותו ולהחזיר את המכס על מוצרי טקסטיל".

מדבריו של ח"כ גפני, ניתן להבין כי ועדת הכספים אחראית על שמירת האינטרסים של מפעילי הטקסטיל, גם על פני קיומה של תחרות חופשית והוזלת מחירי הביגוד. תומכים נוספים להחזרת המכס היו חברי הכנסת עמיר פרץ (התנועה), אבישי ברוורמן ומיכל בירן (העבודה).

חבר הכנסת עמיר פרץ הוסיף על דבריו של גפני כי פתיחת השוק הובילה את ישראל למצב של חרפה, עם יבוא בלתי מבוקר וסכנת יבוא טקסטיל באיכות לא טובה. לדבריו, כיוון שהמדינה אינה יכולה לפקח על טיב הטקסטיל המיובא, על הועדה לפעול למען המפעלים בישראל.

יו"ר איגוד תעשיות הטקסטיל, רמזי גבאי תמך בהחזרת המכס וטען בועדה: "עובדי תעשיית הטקסטיל הם בעלי המיומנויות הנמוכות ביותר ואם יאבדו את עבודתם אין להם אלטרנטיבה. המהלך לא יוריד מחירים ולו בשקל אחד".

מנגד, מנכ"ל פוקס ויזל בע"מ, מתנגד להחזרת המכס וטען בועדה: "הוכח חד-משמעית שכל הורדת מכס מביאה להורדת מחירים". עוד הוסיף כי הוא מעסיק רבים ממפוטרי התעשייה.

המתנגדים

חברי הכנסת יעל גרומן (יש עתיד) וניסן סולמינסקי (הבית היהודי), נשארו בעמדת מיעוט וביקשו לדחות את ההחלטה על מנת ללמוד את הנושא. בעקבות בקשתם, יו"ר הועדה קבע כי ההחלטה תעלה להצבעה חוזרת טרם אישורה הסופי בכנסת.

4 מחשבות על “ועדת הכספים מחזירה את המכס על יבוא טקסטיל

 1. אני בעקרון בעד ביטול מכסים אבל בעיקר מה שנוגע למצרכים הבסיסיים של הצרכן הפשוט .טכסטיל =ביגוד. ביגוד אני קונה אחת ל-3 או 4 שנים זה לא דבר שישפיע מהותית על הכיס שלי ואם ע"י כך נביא לסגירת מפעלים בפריפריה המעסיקים אזרחים מבוגרים ,לדעתי , אין מקום להורדת המכסים הללו. ומה גם שח"כ גפני כמי שטובת המגזר החרדי החסר אמצעים לרוב לא חשוד בעיניי שלא יעשה כל מאמץ להקל על העול לטובת בוחריו .

  • אם לדעתך תחזוק המפעלים בישראל חשוב יותר מקניית בגדים זולים, אתה מוזמן לקנות בגדים יוקר יותר מתוצרת אותם מפעלים. אף אחד לא מונע ממך את הזכות הזו.
   ככל הנראה, אתה תהיה בעמדת מיעוט ורוב הישראלים מעדיפים את המחיר הנמוך על פני תמיכה בבעלי המפעלים.
   יכול להיות שתעשיית הטקסטיל תעלם, זה לא אומר שהאנשים יהיו אבודים. הרבה מקצועות נעלמו בעולם. פעם היו מפעלי קרח ועגלונים, מפעילי מעליות ואנשים שלוקחים כסף בחניונים. בשוק בריא מקצועות נעלמים ואנשים עוברים לעשות דברים אחרים.

 2. ועוד דבר – היה כדאי להציג את הנתונים בצורה יותר מקיפה על מנת שהציבור יצליח לגבש דעה עד כמה זה נחוץ או לא נחוץ.

 3. פינגבק: רועים וכבשים | צדק 2.0

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s