רועים וכבשים

galleryחיבורו הקלאסי של סטויארט מיל "על החירות" מפרט את הסיבות מדוע אסור לאנשים לקבל שליטה על החלטותיהם של אחרים. אך אנשי "האינטליגנציה" ואנשי ציבור נוהגים להצהיר את ההיפך – ולתמוך בהעברת סמכויות לממשלה, כי אנשים עושים טעויות.

דוגמה לקריאה זו הושמעה ע"י פרופ' קאס סאנסטיין, מהרווארד. הפרופ' פרסם ספר על החלטות הנוגעות לתזונה ובריאות וציטט מחקר המראה כי "אנשים עושים הרבה טעויות, וניתן להוכיח שטעויות אלו מאוד מזיקות".

אין ספק לגבי נכונות האמרה ש"אנשים עושים הרבה טעויות". רובנו יכולים להסתכל לאחור על חיינו ולזהות טעויות רבות, כולל כמה טעויות מאוד מזיקות.

מה שסאנסטיין אינו מגלה לנו, הוא איזה סוג של יצורים, מלבד אנשים, מסוגלים לבטל עבורנו את ההחלטות השגויות שלנו. זהו הכשל המרכזי בתיאוריה ובתעמולה של השמאל.

השמאל משקיע מאמצים רבים למען השגת שליטה ממשלתית בהחלטות נוספות שלנו. לעיתים קרובות, במאמצים אלה נרמזת ההנחה כי קיימים אנשים ברמה מיוחדת אשר יותר חכמים או יותר אצילים משאר האנשים.

דוגמה להנחה שהאזרחים אינם מסוגלים לקבל החלטות על חייהם נשמעה בתחילת החודש בוועדת הכספים. הועדה ביטלה את  חלטת ממשלה והחזירה את המכס על מוצרי הטקסטיל.

עמיר פרץ (התנועה) תמך בהחזרת המכס. לטענתו, יבוא רב עלול להכניס לארץ טקסטיל באיכות נמוכה ולכן על הועדה לפעול לצמצום הייבוא. מדבריו ניתן להבין, כי אזרחי המדינה אינם מסוגלים לבחון את טיב הטקסטיל עליו הם משלמים ולכן התערבותו נחוצה.

נכון, כולנו טועים. אך האם לא נכון לומר שהממשלות עושות טעויות גדולות וקטסטרופליות יותר?

תחשבו על מלחמת העולם הראשונה, אומות משני הצדדים סיימו את המלחמה במצב יותר גרוע מזה שבו החלו, לאחר טבח חסר תקדים שחיסל חלק ניכר מהדורות הצעירים והשאיר מיליונים ברעב בתוך הריסות המלחמה.

תחשבו על מלה"ע השנייה ועל ממשלות אחרות אשר טבחו אפילו ביותר מיליונים חפים מפשע, גברים נשים וילדים תחת המשטר הקומוניסטי בבריה"מ ובסין.

אפילו בארה"ב, מדיניות ממשלתית בשנות ה 30 של המאה הקודמת הובילו לחרישת השדות יחד עם היבולים, לשחיטה וקבירה של אלפי חזירונים קטנים, שפיכת חלב לביוב ובאותו הזמן שאמריקאים רבים סבלו מרעב וממחלות אשר נגרמו מתת תזונה.

המיתון הגדול של שנות ה 30, בו מיליוני אנשים צללו לעוני אפילו במדינות המשגשגות ביותר, התארך ללא צורך ע"י מדיניות ממשלתית.  היום במבט לאחור המדיוניות מזוהה כמטופשת וחסרת אחראיות.תומאס סוואל, קבלת החלטות

אחד ההבדלים העיקרים בין טעויות שאנו עושים בחיינו ובין טעויות הנעשות ע"י הממשלה הוא שההשלכות הרעות מאלצות אותנו לתקן את הטעויות שלנו. אך אנשי הממשל אינם יכולים להודות בטעויות מבלי לסכן את כל הקריירה שלהם.

האם תוכל לדמיין את ראש הממשלה אומר לאימהות של חיילים: "אני מצטער שבניכם נהרגו במלחמה שמעולם לא הייתי צריך להכניס אותנו אליה" ?

רלוונטי יותר לרצונו של פרופ' סאנסטיין לאפשר לטובים מאתנו להגיד לנו מה לעשות, זו התמיכה אשר הוענקה  ע"י שכבת האינטליגנציה לממשלות מדכאות רבות ואפילו קטסטרופליות.

בשנות ה 30 של המאה הקודמת לדוגמה, טוטליטריזם נחשב "הגל של העתיד" ע"י רבים מהאינטליגנציה, לא רק במדינות הטוטליטריות עצמן, אך גם במדיניות דמוקרטיות.

ברה"מ זכתה לשבחים  רבים מגיבורי ספרות כמו ג'ורג' ברנאד שואו בבריטניה ואדמונד ווילסון באמריקה, באותו הזמן מיליונים הורעבו למוות באופן שיטתי ע"י סטאלין והמונים הועברו לעבדות במחנות .

אפילו להיטלר ולמוסליני היו תומכים בין האינטלקטואלים בדמוקרטיות המערביות.

מערך גדול עוד יותר של האליטה האינטלקטואלית בשנות ה -1930 התנגד למאמצי התגובה של דמוקרטיות מערביות להתעצמות הצבאית המסיבית של היטלר. מעצמות המערב רצו להגיב להתעצמות בהכנה צבאית ופיתוח מערך הגנה כדי להרתיע היטלר או להגן על עצמן אם ההרתעה תיכשל.

המנטרה הפופולרית של האינטליגנציה באותם הימים היתה "פירוק החימוש", לעיתים קרובות נוספה בתור קישוט ההצעה שהדמוקרטיות המערביות צריכות "לשמש דוגמה" לאומות אחרות – כאילו סביר שגרמניה הנאצית או יפן הקיסרית ינהגו באותה הדרך.

יותר מדי אינטלקטואלים בימנו רואים עצמם בתור רועים ואתנו בתור הכבשים שלהם. באופן טראגי, יותר מדי מאתנו מסכימים להיות כבשים, בתמורה לקבלת השגחה, להרגשת ההקלה מנטל האחריות של האדם הבוגר ולקבל אספקת דברים ב"חינם", אשר שולמו ע"י אחרים.

 * מקור

7 מחשבות על “רועים וכבשים

 1. על התשובה שלך לטיעון שלהם הם מוסיפים שכשלי העבר נבעו מכך שבשילטון לא ישבו האנשים הנכונים, לא ישבו מדענים/חוקרים שעוסקים במדע אמפירי מדויק כדי לנתח אילו טעויות אנשים עושים ומה יש לכפות עליהם כדי שיחדלו מלעשותן אלא פוליטיקאים מושחתים וטייקונים חמדנים.

 2. בני אדם שעושים עושים גם טעויות.
  זכותו של כל אדם לעשות את כל שעולה בדעתו.
  איך ישרדו בני האדם אם כ ו ל ם יעשו מה בראש לשהם?
  חכמת ההמון מצאה את הפתרון הרע במיעוטו.

   • ?!
    הזכות הטבעית היא חופש. חופש זה חופש בלי "כבלים" מכל סוג.
    מי אוסר ואיך מונעים פגיעה בזכויות של אחרים?
    מי קובע מתי זכות האחרים גוברת על זכות הפרט?

   • אני מכבד את הקוראים והכותבים. נשאלה שאלה רצינית שהמדיה הזו לא מאפשרת כתיבת תשובה מלאה. מתוך כבוד לקוראים אני מפנה אותם לתשובה המלאה ומאמין שמי שבאמת מתעניין, יטרח ויקרא את מיל.
    כנראה לא כל הקוראים ראויים לכבוד הזה, אבל לאלה שכן – צריך לתת את ההפניה.
    למי שלא מוכן לקרוא את הספר המלא, יש אסופת קישורים בעמוד ה"כל מה שרצית לדעת".

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s