הפוסל במומו פוסל – הצועק למקרטיזם בעצמו משתיק.

עפ"י הפרסומים בהארץ, תנועת אם תרצו מסרה לאוניברסיטת ב"ג מסר בו נאמר כי אם לא תפעל "לשים קץ להטיה האנטי-ציונית" במחלקה לפוליטיקה וממשל, תפעל התנועה מול תורמים בישראל ובחו"ל כדי שיעצרו את תרומותיהם למוסד האקדמי.

יובל מהגלוב תקף את תנועת אם תרצו ומאשים אותה במקרטיזם. (אדלג הפעם  על השימוש הלא נכון במושג ועל העוול שנעשה למאמץ הצודק לחשוף ולסלק קומוניסטים מעמדות מפתח בארה"ב, ואתמקד בהאשמה על אם תרצו)

מהי סתימת הפיות שאם תרצו מאיימת בה ? ייצרת קשר עם התורמים ומסירת מידע מהמתרחש בפוקולטות. כלומר ה"איום" הוא למסור לתורמים, מה נעשה עם הכסף שלהם. הנחת היסוד אשר מקובלת על כולם היא, שתורמים הם ציונים ולא יהיו מעוניינים שכספם יממן מטרות אנטי ציוניות, ולכן העברת מידע זה, תוביל לפגיעה בתרומות.

למעשה, העמדה היא שעדיף שהתורמים לא ידעו לאן הכסף שלהם הולך, כי אם כן, הם לא יתרמו ואם לא יתרמו זה יפגע בנו (ובמשכורת של יובל).

יובל מציג את העמדה לה הוא מתנגד באור עוין, וטוען : "שמקארתיזם הישראלי החדש רודף אחר כל מרצה, שמפנה למאמר, שנכתב על ידי חוקר, שבעבר פרסם מאמר, שנחשד על ידי גופים שונים, שהוא אנטי-ציוני, כלומר כזה, שרחמנא לצלן, טוען, שאולי, נניח, צריך להתחשב גם בצד הפלשתינאי. סליחה. פלשתינאצי."

כלומר, כל מי שתומך ברעיון של אם תרצו, הוא אדם שלא מעוניין כלל להתחשב באיכות אקדמאית, שולל השמעת הקול שאוהד את הצד הערבי של הסכסוך באקדמיה ובכלל, רואה בערבים נאצים. קצת מצחיק שהוא עושה את זה באותו הפוסט בו הוא מתלונן שמאשימים את כל השמאלנים באנטי ציונות..

ומה לגבי הטענה לסתימת פיות שמאלנית ? האם יש לה בסיס ?

כל אחד יודע, שבשביל להתקדם בארגון המכונה אוניברסיטה (ואין היום בינו לבין משמעות המושג כל קשר), צריך מישהו שיכניס אותך, מרצה שילווה אותך בהכנת העובדות.  למצב הזה, יש להוסיף התחשבות בכמה תנאים :

א. דרכי מינוי של סגל באוניברסיטה חסויים לגמרי. גם אם רשום משהו לגבי דרך קבלת ההחלטות, אין לציבור שום דרך לדעת מדוע התקבל עובד אחד במקום אחר.

ב. ישנה הומוגניות שמאלנית קיצונית באקדמיה. לא מדובר באנשים עם כיוון סוציאליסטי בלבד, מדובר בהרבה מרצים שחתמו על מכתב שמבטיח הטבות אקדמאיות למי שיסרב לשרת ביו"ש (כלומר לעבור על החוק) ובמרצים אשר תומכים בחרם על ישראל, עד השמדתה. עמדות אלה כמעט ולא נמצאות בציבור, אך ניתן לראותן בריכוז גבוה מאוד במדעי הרוח והחברה.

ג. דירוג איכות – שיטת הדירוג של איכות המאמרים מתבססת על מספר הציטוטים, כלומר לפי קילו ולא לפי איכות. בדרך זו, אקדמאים נוהגים לפרגן אחד לשני בציטוטים שנראים להם פוליטית, ולאו דווקא על סמך איכות אקדמאית.

בהתחשב בתנאים אלה, מתבררת הדרך השמאל משיג את השתקת הקולות השונים לא, ועל הדרך מאשים אותם בסתימת פיות.

(קישור למכתב המלא של אם תרצו, למי שלא מאמין להארץ)

13 מחשבות על “הפוסל במומו פוסל – הצועק למקרטיזם בעצמו משתיק.

 1. א. התגובה שפרסמתי לדבריך אצל יובל: איתמר – איף יו וונט או שוט שוט, דונט טוק. אם תרצו מוזמנים לפרסם איזה מידע שהם רוצים למי שהם רוצים. כשהדברים מוצגים כ"תעשו מה שאנחנו אומרים או ש…", זה עובר לתחום של סחיטה באיומים.
  לשם הדגמה: יש לי תמונה של גבר נשוי שוכב עם אשה זרה. אם אני שולח את התמונה הזו לאשתו של הגבר (כי אכפת לי ממנה ואני לא רוצה שתמשיך לחיות בשקר), זה חוקי. אם אני שולח לגבר מכתב בו כתוב שיש לי תמונה כזו, ואני אשלח אותה לאשתו אלא אם הוא ישלם לי מאה אלף דולר, זו סחיטה באיומים.
  פשוט, לא?

  ב. לגבי ההערה שלך על "דירוג איכות" – זו פשוט שטות. שיטת דירוג האיכות של מאמר מתבססת על שקלול של ה"אימפקט פאקטור" של כתב העת (מתוך הנחה שכתב עת נחשב יותר גם יפעיל שיקול דעת קפדני יותר מאשר כתב עת דל-מאמרים), יחד עם מספר הציטוטים שקיבל הפרסום הספציפי.
  הרעיון שאקדמאים מפזרים ציטוטים מתוך רצון לסייע לחבריהם האידיאולוגיים הוא אווילי לחלוטין. אנשים מצטטים את מי שרלוונטי לטיעון שלהם. חשוב מכך – רוב הציטוטים למאמר רב ציטוטים אינם מגיעים מתוך ישראל בין כה וכה, אלא מהקהילה האקדמית העולמית כולה. יובל התייחס כבר לעניין ההטייה האקדמית השמאלנית בעולם, ואין לי מה להוסיף על דבריו.

 2. שלא לדבר על זה שכל אקדמאי שמתפלמס עם מישהו, והדרך לקידום כמעט מחייבת פולמוס עם מישהו, צריך לצטט ולהפנות גם למי שלא מסכים אתו.

 3. דובי,
  לגבי א : תנועת אם תרצו כבר התחילו ליצור קשרים עם תורמים וכבר התחילו להשפיע.
  ואם אזרום עם הדוגמא שלך, אז אני רואה שאתה לא מכחיש בשום שלב שאכן בגדת..

  ב. אתה לא סותר אותי, אנשים מצוטטים את מי שרלוונטי להם, וזה יוצר ביצה של אותו רעיון שנשמע שוב ושוב. תוסיף לזה בעלות של ערבים על כתבי עת אירופאיםף ומגמות אנטי ישראלות באירערביה – ומהר מאוד אקדמאי צעיר לומד מה לכתוב בשביל לזכות בפרסום.

  משרד האוצר יחד עם החינוך מנסים שנים לקדם תוכנית של הערכת איכות למאמרים, ופיתוח שיטות חדשות.. אך הסגל נתמנגד לכך בתוקף.

  ש.ב –
  הדיון הוא בין חברי אותה קבוצה. אני יותר מ 4 שנים בב"ג, ואין אף אחד שלא יסכים שההגמוניה השמאלנית/קומוניסטית באותן מחלקות שולטת. אם במקרה מלמדים (אך לא מצטטים) מישהו מהצד השני, אז תמיד זה באווירה לועגת ושטחית.

  ועוד משהו, קראתם את המכתב המקורי של התנועה ?

 4. מדובר פה בנושא שקשור לכל האקדמיה הישראלית, לפוליטיקה ולחברה.. אם מכל זה אתה בוחר להתכז בטייפוז, ביכולות הכתיבה שלי ובניתוחים פסיכולוגים של האישיות שלי – זה כנראה סימן שאתה לא מסוגל להגיב לעניין.

  בדומה לאוניברסיטת ב"ג ולפרופ' יונה – שלא מסוגלים להגיב לגוף הטענות.

  לא אתה, לא יובל או אף אחד טורח להגיב לטענות – רק לתקוף את הטוענים ויש כאלה שלא חוסכים בהשמצות וגידופים, כמו שעושה כל גוף שמרגיש שאסור לבקר אותו.

 5. אתה באמת מצפה לתגובה עניינית להערות כמו "בעלות של ערבים על כתבי עת אירופאיםף ומגמות אנטי ישראלות באירערביה"? יתכן, אבל דרוש אדם יותר אדיב ממני.

 6. זה שזה לא מקובל עליך, או שאתה לא מבין בעניין לא אומר שזה לא נכון.
  מה שכן, זה נכון שכאן לא טרחתי לגבות את דברי, אז לא נכנס לדיון הזה.

 7. מתוך מכתב המערכת של "מראה" :

  אין כמו שימוש האשמה ב"מקארתיזם" לסתימת פיות.

  לפני ימים אחדים שלחו ראשי תנועת "אם תרצו" מכתב לפרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון, על ההטייה האנטי-ציונית במחלקה לפוליטיקה וממשל במוסד. 9 מתוך 11 אנשי סגל מעורבים בפעילות פוליטית המציגה עמדות של השמאל הקיצוני; 6 מתוך 11 חברי הסגל הקבוע של המחלקה חתומים על מכתב תמיכה בסרבנים; שתי חוקרות במחלקה בעלות תפיסה אנטי-ציונית; 8 מתוך 19 מרצים מן החוץ של המחלקה מביעים עמדות שמאל רדיקליות; 3 מתוך 6 דוקטורנטים במחלקה חתומים על עצומת תמיכה בראש המחלקה ד"ר ניב גורדון הקורא לחרם תרבותי, כלכלי ופוליטי בינלאומי על ישראל, והסילבוסים של הקורסים במחלקה מאופיינים בתוכן אנטי-לאומי ואנטי-ציוני.

  היות שהציבור האנטי-ציוני במדינה הוא מיעוט קטן – תוצאות הבחירות, לצערו, מפריעות לו להכחיש עובדה בלתי נוחה זו – נתונים אלה מעידים בעליל על אפליה השוררת במחלקה זו של אוניברסיטת הנגב נגד הציבור הציוני. אפליה זו דורשים ראשי "אם תרצו" מן הנשיאה לתקן.

  הפשע הבלתי נסלח של "אם תרצו" הוא גילוי הנתונים. "אור השמש", שאמור להיות המטהר הטוב ביותר הוא סיסמה מצויינת, כשמדובר למשל בחשיפת מעשיהם של שרים חרדיים, אבל כשמדובר בקבוצה חתרנית, המכינה את דור המנהיגות הבא של מדינה פוסט-ציונית, זהו "מקארתיזם".

 8. יאללה יאללה. מה ש-"אם תרצו" מאיימים בו הוא לא "גילוי הנתונים לתורמים". התורמים כבר יודעים שגם באוניברסיטת בן גוריון, כמו *בכל מחלקת סוציולוגיה אחרת ברחבי העולם*, הדעות נוטות לצד השמאלי. מה שאם תרצו יעשו, למעשה, זה לעקוב אחרי התרומות לאוניברסיטה ולפרסם שלטים גדולים שעליהם כתוב "תורם כך וכך לאוניברסיטה הוא פוסט ציוני שמאלני מניאק, הוא תרם לחרם על ישראל", עם קריקטורה בסגנון אנטישמי של התורמים.

  איך אני יודע את זה? פשוט מאוד: א', אני לא תמים בצורה קיצונית, וב', הם עשו את זה כבר. ההיתממות שלכם מגוחכת, כאילו מדובר בתנועה שמטרתה חופש המידע. "אם תרצו" יעשו מה שצריך כדי להאבק בשמאל, שכבר עכשיו נחשב ללא לגיטימי (אז אין מה לדבר על דה-לגיטימציה), ולפמפם עוד קצת פטריוטיות בשקל לחברה הישראלית (היידה צה"ל!). אני מקווה שזה לא יעבוד, אבל אין לי הרבה תקווה לזה.

 9. נועם,
  הבעיה זה לא עם "נטיה שמאלה", אלא מצב הרבה יותר חמור. למשל : התנועה של החרם (BDS) קוראת לחרם על ישראל עד מצב בו ישראל תצא מיו"ש ויועברו 4.5 מיליון ערבים לתוך מה שישאר שמישראל, אם אתה לא תמים – אז גם אתה תבין שזו קריאה לסיומה של מדינת ישראל.
  אני ממליץ לך להכנס לאתר של מוניטור ולראות כמה המצב חמור.

  מה שהתנועה עשתה עד עכשיו, בעניין ב"ג, זה להרים טלפונים לתורמים ולארגן ישבה של ועדת החינוך בכנסת.

  דרך אגב – אני לא חבר בתנועת אם תרצו, ובטח לא דובר שלהם.

 10. פינגבק: כוח מרכזי – תיעוד עלייתה של "אם תרצו" « מאסף

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s