גירעון תקציבי וחוב לאומי

אווירת חג מורגשת בקרב חובבי הביקורת על נתניהו. לא מספיקה התבוסה שלו בבחירות (מה זה משנה מי המפלגה הכי גדולה?) אפילו תדמיתו בתור אשף כלכלי – נפגעה. הרי מדיניותו הקפיטילסטית הובילה לגרעון של 40 או 50 מיליארד ש"ח! זה חוב גדול מאוד למדינתנו הקטנה.

אז זהו, שלא. לפחות קצת דיוק בהאשמות והכרת המונחים:

גרעון תקציבי – הפער הנוצר כאשר ההכנסות המתוכננות של הממשלה נופלות מהוצאותיה; לשון אחר: כאשר ההכנסות ממִסים, מאיגרות וממכירת שירותים נמוכות מההוצאות. גירעון בתקציב פירושו חיסכון שלילי של הממשלה. הגירעון ממומן על ידי מלוות מהבנק המרכזי, מבנקים מסחריים או מהציבור הרוכש איגרות חוב ממשלתיות. משמעות הגירעון היא הזרמת כספים נוספים למשק והגדלת אמצעי התשלום.

חוב לאומי – סך כל החוב שהממשלה, בכושר הפורמלי שלה, קיבלה על עצמה. הווה אומר: חוב של היחידה המדינית ולא החוב המצטבר של כל תושבי המדינה. חוב זה כולל הן את החוב הפנימי (כלפי תושבי המדינה) והן את החוב החיצוני (כלפי תושבי חוץ ומדינות זרות). הוא נוצר ממלוות שנטלה המדינה כדי לממן הוצאות שאין להן כיסוי בהכנסותיה.

הגירעון התקציבי בהשוואה לחוב הלאומי

ה 50 או 40 מיליארד הם רק תוספת החוב לשנת 2012. בהאזרח הישראלי יחלום עוד הרבה שנים על חוב לאומי של 50 מיליארד. לשם הבנת גודל ההבדלים; סך החובות שוועד עובדי חברת החשמל הפיל עלינו  עומד 70 מילארד ש"ח (כ 30,000 ש"ח לכל בית אב בישראל).

סך החוב הלאומי עומד על כ 650 מיליארד ש"ח, לפחות.

חוב לאומי

 עלות החוב 

כמו כל חוב, הממשלה משלמת ריביות ועמלות על ניהולו. הסעיף התקציבי השלישי בגודלו (לאחר החזר חובות ובטחון) הוא הריביות והעמלות. בתקציב 2012, כ 11.3% יועדו לתשלומי ריבית ועמלות, כ 114 מיליארד ש"ח. הרבה מאוד כסף שלא קונה כלום.
בנוסף, חוב לאומי מוביל פגיעה בהשקעות המגזר הפרטי ופגיעה בחופש הפרט, כיוון שהכסף אשר מושקע בחובות המדינה, אינה מושקע במקומות יותר פרודקטיביים.

הפתרון

להפסיק לריב על העברות תקציביות ואיזה סעיף יותר צודק. צריך להפנות את כל המשאבים הלאומיים  להקטנת החוב והקטנת ההוצאות הציבוריות. רמז: גיוס עשרות אלפי חרדים בכפיה, מימונם ומשפחתם בעלות של כ 4,000 לחייל – זה לא הכיוון הנכון.

28 מחשבות על “גירעון תקציבי וחוב לאומי

  • קשה לי להאמין שאפשר לחסלו בקרוב, בטח אם העימות הצבאי עם איראן יעלה לדרגות יותר גבוהות.
   אבל המצב כן יכול להיות הרבה יותר טוב מהנוכחי, אם אזרחים מכל המפלגות ילחצו על הפוליטיקאים לקחת הנושא הזה יותר ברצינות. יחד עם התקשורת, אפשר לעשות דברים טובים. כבר עכשיו יש רמיזות על סגירת משרדי ממשלה בקדנציה הבאה.
   לצערי, קריאות להגדלת החוב עדיין פופלריות בציבור. אנשים רוצים דיור ציבורי, קרקעות בחינם, סבסודים של הביראות והחינוך – כל הדברים האלה מגדילים את החוב ולא משפרים את חיי האזרח.

   • היידה ביבי היידה שרה
    לגייס חרדים? מה פתאום. הרופא בדק ומצא שאפשר להעמיס על גב הפראיירים עוד כמה אלפים מהם.
    חינוך חינם? מה פתאום. ילד שלמד ובגר יודע להבחין בין אמת לבין ספין. ש"ס יודעת למה היא מתנגדת ללימודי ליבה.
    בקיצור איתמר במקום סיסמאות נבובות דבר תכלס. איך תפתר מצוקת הישראלים אם הצעתך תתקבל.

 1. כדי להקטין את החוב אתה צריך להחליף את האזרחים במדינה, שכרגע עדיין מוחים על כך שהם רוצים עוד כסף.

  מכיוון שזה בלתי אפשרי, ושגם להסביר לכולם שלמרות שהם רוצים מאד עוד כסף הם משיגים את המטרה ההפוכה זה בלתי אפשרי, הממשלה צריכה למצוא צעדים דרסטיים אחרים.

  תהליך מעבר לצבא מקצועי, הפרטת חברות ממשלתיות כושלות, עידוד תחרות חופשית יחד עם הורדת המיסים שתיצור התעוררות כלכלית שתכניס לקופת המדינה לבסוף יותר כסף מאשר המיסים המקוריים, וקיצוץ מאסיבי בהוצאות הממשלה ופיטור עובדי מדינה היכולים להיות מוחלפים בחברות פרטיות שבניגוד לעובדי המדינה יש להן מוטיבציה לתת שירות טוב, אלו דוגמאות לאופציות היכולות למתן את החוב בהחלט.

  • צבא מקצועי? כמה תהיה מוכן לשלם?
   שירות בצה"ל מסוכן ולכן התעריפים עלולים להיות גבוהים ומאידך בשעת המבחן ה"מקצועיים" עלולים להבין את הסכנה ולפרוח…..
   הסיסמאות של חברות פרטיות שהן בעלות מוטיבציה ביחס לעובדי המדינה מתעלמות מהעובדה הפשוטה שאת העבודה לא עושות החברות הפרטיות אלא עובדיהן. בבקשה להשוות מלפפון למלפפון ועגבניה לעגבניה אחרת תשארו עוסקים בקש וגבבה.

   • איתמר אתה מתחיל להגזים בשטויות שאתה מביע. מבלי להרבות בדוגמאות אסתפק רק בשאלה זו:
    היכן בדיוק מצאת שאני מעדיף להכריח וגם לשלם גרושים? חפש היטב כי לא תמצא.

    איתמר כמי שמשתמש במטבע "גרוש" אתה גם אמור לדעת שאכן הייתה תקופה שאנשים היו מוכנים לההרג רק בשביל להקים להם מדינה – אותה מדינה, שאתה בכזו קלות מבטל את הצורך בה. בעולם האמיתי לא הכל נמדד בכסף.

  • כאשר עו"ד מפנה וממליץ אני מציץ אבל בזהירות.
   אחרי שקראתי שמחתי על הזהירות.
   תשחקו בנדמה לי כמה שבא לכם. אבל בבקשה אל נא תהעלבו אם וכאשר ניקח מכם את "קופסות הגפרורים"…..
   לא אכפת לי אפילו להמשיך ולשרת על מנת לשמור על שלמות מגרש המשחקים. אבל אעשה כל שביכולתי על מנת שלא תכתיבו לי את חוקי המשחק.
   מדי פעם מקריאת הדברים כאן נדמה לי כאילו אנחנו צועדים בכוון הפוך לזמן – מהעתיד אל העבר. אבל אתם התבלבלתם: בראשית לא הייתה מדינה ורק אחרי ששיחק האדם את משחקיו ונכבה קמה.

   • הפנתי אותך למאמר שלי כי לא בא לי לכתוב את הכל שוב. אבל לא ממש הבנתי את הביקורת שלך. אם יש לך הסתייגות מהנכתב בו .. אם אתה חושב שהאזרחים חייבים אחד לשני משהו בחינם וללא תמורה אני אשמח לשמוע מדוע?

   • ראשית כבודו אמנם מדבר בשמו, אבל אני עניתי גם לכבודו – יניב אתה פשוט לא הכוכב היחיד כאן עם אותן הדעות.

    לא בא לך לכתוב שוב ולי לא בא להאכיל אותך בכפית.
    אזרחים לא חייבים לעשות דבר ללא תמורה. נקודה. תתפלא זו גם דעתי. מאחר ולא בא לך ובהדדיות לא בא גם לי רק רציתי שתדע שאני – אני ולא אחר – יודע שאם אני עושה טוב לאחרים בסופו של יום אני יוצא נשכר. לא סתם אמרו חז"ל: "שלח לחמך על פני המים כי ברבות הימים תמצאנו".

    כמה חבל שאתה מתעצל ובמקום לשנס מותניים ולנהל דיון ענייני אתה מצהיר את שאתה מצהיר.

   • וואו.. לזה לא ציפיתי. אתה הגבת על הקישור שלי והתייחסת לעובדה שאני עורך דין, העלבת אותי בזה שהיית צריך להיזהר מהפניות של עורכי דין ואתה מדבר על דיון ענייני?
    אכן נסתרות דרכי חשיבתו של האדם וצביעותו!
    כן, גם אני מאמין בתרומה לחברה ואני עושה זאת מאז שאני זוכר את עצמי … אבל עשיתי ועושה זאת מרצון ולא בכפיה.
    אין כל ערך בתרומה שהיא בכפיה – כך לא משיגים תרומה לשום דבר ולמעשה המדינה צריכה לחנך לתרומה לחברה ולא לכפות זאת מאחר והמדינה מתחמקת מחובתה לחנך היא מחוקקת חוקים במקום. ואם את הנקודה הזאת הבנת? דיינו!

   • איש יקר אתה ציינת את תוארך – עו"ד. מסיבה זו בלבד התייחסתי כפי שהתייחסתי. מה הקשר בין זה לבין צביעות?

    אם תשים לב אני מסתפק בשמי. די לי בהשמעת דעתי וטיעוני. לו היה תלוי הדבר בי הייתי מוותר על שמי. כי רק דעתי היא המושמעת ורק היא החשובה. איני משתמש בבמה זו לא לפאר שמי ולא לקשור לי קישוטים.
    לצערי רבים מדי מעדיפים להתייחס ולהגיב לגופו של אדם ולא לגופו של עניין.

    המדינה מחוקקת חוקים כי זה ב DNA שלה. מדינה מתוקנת לא צריכה לחנך אלא לצייד את צעיריה בכלים להבנת המציאות. ברוסיה של סטלין עסקו בחינוך למשל. היה זה דוגמא לחינוך גרוע ומשחית.
    אחרי שאמרתי זאת אני חייב לציין שאני בעד חינוך חינם אמיתי. חינוך אמיתי וחינם אמיתי. בדיון כן ואמיתי אני אשמח להרחיב

  • איתמר אתה ממש "צודק" מגזע הצדקנים. אתה כל כך ליברל עד שאינך מסוגל להתייחס לגופם של דברים. כוחות השוק בתנאי שיהיו לצידך. משהו הבטיח לך?
   גם משחקי ילדים יכולים לגרום לנזקים רציניים. לבוגר אחראי כדאי להתייחס ברצינות.

   • לא כפיתי עליך. בר פלוגתא לא נעים זה ממש טיעון מנצח.
    אז אתה לא רק עורך דין אלא גם מאבחן נפשי. פששששש
    צר לי שנתקלתי בליברלים המאמינים בכוחות השוק שבהתקלם במתנגד הראשון הם קורסים.

    לגבי אבחנתי כממורמר אז מכל הלב אני מאחל לך חיים מלאים ומאושרים כשלי.
    אין מבחינתי כל מניעה להמשיך והגיב כמיטב שיפוטי. נשמרת לך הזכות להבליג ולא להגיב.

   • דווקא יש לך מניעה..
    אני אחראי על האווירה והבכוד ההדדי בין האנשים. אם אתה רוצה שהתגובות שלך יפורסמו, שמור על כללי נימוס מינימלים.

   • א אל תאיים. IF YOU WANT TO SHOOT SHOOT DON'T TALK
    במחילה ומכבודך איך ובמי פגעתי? לא למען הרכילות אלא על מנת להתנצל

 2. איתמר, מאד מעניין ומרשים (אותי לפחות) שאתה טורח לגבות בנתונים!
  לא ברור לי איך עלות החוב גבוהה כ"כ? אפילו אני לא משלם על הלוואה 11.3%
  אז לווה בסדר גודל של מדינת ישראל?

 3. פינגבק: ראקוויום ל (7) פטורים | צדק 2.0

 4. אני לא מאמין שאמרת מצד אחד שהחוב הלאומי מוביל פגיעה בהשקעה במגזר הפרטי ומצד שני שהפתרון הוא העברת כל המשאבים הלאומיים לתשלום החוב!!! איך יכול להיות שאתה אומר שתשלום החוב הוא אפס פרודוקטיביות ואז מציע להשקיע בזה עוד? אגב, גם הבנתי טוב מאוד גם את התוצאות העתידיות של המהלך הזה.
  אם תחוקר עדיפות תקציבית לתשלום החוק אתה בעצם אומר שהאפס פרודוקטיביות הזה תמיד יבוא לפני השקעה בחינוך הילדים שלנו והרבה פחות בחינוך אקדמאי, תמיד יהיה עדיפות לחוב על פני רפואה ציבורית, תשכח ממיטות חדשות וציוד חדש, החוב הלאומי יותר חשוב, הוא גם יהיה חוקית יותר חשוב מכל תשלום פנסיה של ביטוח לאומי, יותר חשוב חוקית מכל השקעה ממשלתית בתשתיות ציבוריות כגון כבישים מרחבים ציבוריים. בעצם תשכחו מכל השקעה שאפשר לדמיין מצד הממשלה באזרח הרגע שיתנו עדיפות חוקית תקציבית לחוב הלאומי.
  תראו מה קרה למדינות אמריקה הלטינית! זה בידיוק מה שהם עשו עשורים אחורה, חוקקו עדיפות תקציבית לחוב הלאומי ותראו אותם היום. (גם ספרד היא חלק מהמדינות שחוקקו עדיפות תקציבית)
  מאידך, תראו מדינות אחרות באמריקה הדרומית כגון אקוודור ואורוגוואי, הם עשו להיפך, הם חוקקו הפוך, הם הגבילו את תקציב החוב הלאומי ל10 אחוז בלבד! מזמין את הכותב לבדוק מה קורה עם המדינות הנ"ל. אקוודור למשל היא אחת המדינות היחידות בעולם שמקבלוץ הלוואות מהבנק העולמי לפי תנאי ריבית והחזר החוב של אקוודור ולא של הבנק.

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s