הדרדרות נוספת בחופש הכלכלי

מכון הריטג'  פירסם את אינדקס החופש לשנת 2013 ואושש את הרגשת הציבור הישראלי; הידרדרות נוספת בחופש הכלכלי. ציון מדד החופש הוא  66.9, הממקם את ישראל Israelrank במקום ה 51 (הונג קונג כרגיל מקום ראשון). הציון הכולל ירד ב -0.9 נקודות, עם ירידות בשישה מתוך 10 מדדי חירות כלכלית, כולל המדדים חופש וחירות משחיתות. ישראל מדורגת במקום 6 מתוך 15 מדינות במזרח התיכון / אזור צפון אפריקה. זוהי השנה השניה ברציפות בה ישראל מדרדרת במדד החופש.

סיכום ממצאי הדו"ח: מסגרת משפטית יחסית יציבה המקיימת את משטר החוק ומעניקה הגנה מתמשכת לזכויות הקניין – תרמה ליציבות ולתחרותיות ארוכת הטווח. הצמיחה בפריון נתמכה ע"י פתיחות למסחר גלובלי. צמיחת השוק עומדת על כ 5% בשנה בחמש השנים האחרונות' עם גיוון גדל של  הבסיס היצרני וקיומן של רפורמות מבניות מתמשכות.

כיבוד עיקרון הממשלה המוגבלת, לעומת זאת, נחלש וההיחלשות כרוכה בסיכונים חדשים לכלכלת ישראל. יש צורך בקונסולידציה פיסקלית וניהול טוב יותר של כספי ציבור על מנת לרסן את נטל חוב שנגרם על ידי גידול בהוצאות הממשלה. בסוף 2011, אימצה הממשלה שינויים בשיעורי מס אשר סיימו את תוכניות קיצוץ המס הרב-שנתית הקודמת. השינויים העלו את שיעור המס החברות ל 25 אחוזים ושיעור המס העליון יחיד שההכנסה עד 48 אחוזים.

הליכוד זונח והעם מגיב

המספרים הם עדות לזניחת ערכי הליברליזם ע"י ממשלת הליכוד, תופעה שכתבתי עליה בעבר. אך הציבור הישראלי לא נטש את ערכי הליברליזם והדבר בא ליידי ביטוי בפופלריות הרבה לה זוכה הרשימה הליברלית ותוכניתה הכלכלית בקרב הישראלים.

IsraelrankT

לנתונים המלאים

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s