ועדת הבחירות מתערבת בשוק הסקרים הפרטי

עפ"י הפרסום בהארץ, הורה יו"ר ועדת הבחירות לעורכי עיתנואים ולמנהלי ערוצי הרדיו והטלוויזיה "לפרט את שמות המפלגות הערביות בסקרים." החלטה זו באה בהמשך לקריאות נוספות כמו קריאותיהם של דב חנין וטל שניידר מהפלוג. אך יש הבדל גדול בין קריאות פרטיות של חוסר שביעות רצון לבין הוראה של יו"ר ועדת בחירות לחברה פרטית.

איך סקר נולד

אדם מגיע לחברת סקרים, מציין מה חשוב לו לדעת ומבקש הצעת מחיר, בשאיפה לחסוך בהוצאות. חברת הסקרים שואפת כמובן למקסם רווחים ולכן תנסה לתת את ההצעה האטרקטיבית ביותר ובאותו זמן לחסוך בהוצאות. על מנת לעמוד בתחרות בין החברות, החברה הסוקרת תדגום את המספר המינמלי המספיק להסקה סטטיטית מהמדגם לאוכלוסיה.

אם המזמין לא מתעניין בהתפלגות ההצבעה בין המפלגות הערביות הוא לא דורש מהסוקר להראות את הנתונים האלו. זוהי זכותו. כך ניתן  להשתמש בכסף לדברים אחרים עפ"י רצונו של המזמין. זוהי גם זכותו לבקש סקר המחלק את המפלגות לאשכנזיות/מזרחיות, ציוניות VS אנטי ציוניות  או לחברי כנסת ששמם מתחיל בא'. בעל המאה הוא בעל הדעה.

אל תתערבו

 יו"ר ועדת הבחירות ודב חנין מתערבים בעסקה הנעשת ברצון בין מבוגרים אחראים וחופשיים. לטענתם, דרך הפקת התוצאות הנוכחית לא טובה מספיק ולכן יש להם את הזכות לכפות את רצונם. הם דורשים  הפקת תוצאות בדרך הנראת להם טובה יותר ודמוקרטית יותר. העובדה שמישהו אחר משלם על הסקר לא מעניינת אותם, האינטרסים של המזמין לא מעניינים אותם, רק האינטרסים שלהם: לקבל מה שרוצים מבלי לשלם.

אני לא יודע מהם סמכויות הכפיה של ועדת הבחירות ואם זה יעמוד בבג"ץ, אם מישהו כאן יודע, אשמח לשמוע.

3 מחשבות על “ועדת הבחירות מתערבת בשוק הסקרים הפרטי

  1. תעבור על הזהו ותתקן את טעויות ההקלדה למיניהן.
    ולעניין: הוועדה יכולה לאסור תעמולת בחירות, להפקיע זמן מסך, להחשיך את מסיבת העיתונאים של אריאל שרון ולקבוע הרבה מאוד כללים כדי לשמור על טוהר הבחירות – גם אם זה עולה כסף. אני מניח שאם היה עימות רשמי, נניח בין יחימוביץ' לנתניהו, הוועדה הייתה יכולה לכפות על הערוצים המשדרים את ההשתתפות של ציפי, יאיר, שאול, נפתלי (איזה שמות ארכאיים, אלוהים! איפה סתיו, יהלי, ים, בר, תות?), למשל, וזה היה עומד בבג"ץ היטב.

  2. לפי חוק דרכי תעמולה שבמקרה (או שלא) קראתי אתמול בערב, אין לו סמכות כזאת, ויש פרק שמדבר על סקרים ובדיוק מה צריך להופיע בהם. מדובר בחוצפה. מצד שני הוא שופט, ובית המשפט העליון (גם אותם קראתי) מסכימים שהוא מעל החוק (זה לא בדיוק מה שהם כתבו, אבל זה בין השורות) והוא מתנהג בהתאם.

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s