ועכשיו בדיחה: מכרז בחינוכית*

מכירים ערוץ 23? הוא קיים, באמת. יכול להיות שלא הכרתם ומעולם לא צפיתם בו, אך זה לא אומר שמישהו מסרב להשתמש בכסף שלכם למימון הערוץ. חלק מכספכם היקר מושקע בהפקת התוכנית "תיק תקשורת".

תיאור התוכנית, עפ"י אתר רשות השידור:

"כבר 18 שנים ש"תיק תקשורת" מתפקדת ככלב השמירה של הדמוקרטיה, ובודקת בזכוכית מגדלת את זירת התקשורת בישראל.

בכל פרק עומדים נושאים חדשים לדיון ציבורי, שאלות מוסריות ואתיות, לצד חשיפות בלעדיות.

מגיש הטלויזיה והעיתונאי הותיק והמוערך, עמנואל רוזן, מארח את מיטב אנשי התקשורת שנושא האתיקה העיתונאית קרוב ללבם, וגם שורה של דמויות מפתח בחברה הישראלית, מפוליטיקאים, אנשי עסקים ועד אמנים, אנשי רוח ותקשורת."

(הקו התחתון הוסף למקור)

תקשורת ציבורית

נשמע מצוין. תוכנית המופקת מהקופה הציבורית, ללא לחצים מבעלי הממון וללא השפעות זרות לאתיקה הטהורה של מקצוע העיתונאות. הפורמט הנ"ל מבטיח דיון ציבורי אמיתי בו מוצגות כל העמדות בדרך המקצועית והמאוזנת ביותר. האיום לחוסר איזון הוסר; הרי אם לעמנואל רוזן יש את דעתו הפוליטית, בטוח שמישהו "ממיטב אנשי התקשורת" יוכל לאזן את השקפת עולמו.

שני אנשים מהמיטב הישראלי אשר זכו לטור אישי קבוע בתוכנית הם: ב. מיכאל ויאיר גרבוז. לא בדיוק מופת לאיזון פוליטי. למי שלא מכיר, יאיר גרבוז קרוב בדעותיו למפלגת מרצ הקטנה וב. מיכאל חבר לאותה הביצה.

שואלים שאלות

האגודה לזכות הציבור לדעת פעלה למען בירור מעמיק של הנושא, מדוע וכיצד נבחרו שני אלה? התשובה הרשמית הראשונית היתה: היה מכרז. נשמע הוגן. בוודאי היה מכרז הגון ומכל אנשי התקשורת הישראלית שני נמצאו המתאימים  והמוכשרים ביותר. אז לא.

תגובה נוספת מהמחלקה המשפטית, מציינת כי "המכרז" הוא למעשה "הליך תיחור פנימי" שהתקיים בין המרצים אשר הוכנסו למאגר המקורבים. כיצד מתקבלים לצלחת ההשפעה? גם את האגודה זה מעניין ולכן הם שאלו. בנתיים מחכים לתשובה.

המכתב:

לסיכום:

זה לא מכרז.

*הכותרת המקורית היתה :מכרז ברשות השידור. לאחר כ 20 צפיות בפוסט, תיקנתי את הטעות. הטח"י היא יחידת סמך במשרד החינוך, ומקור מימונה העיקרי הוא תקציב המדינה. אודות הטח"י.

3 מחשבות על “ועכשיו בדיחה: מכרז בחינוכית*

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s