לא בכיין – גזלן

גלעד גרינגולד חוזר בטור שני בטמקט ומביע את חוסר שביעות רצונו מ.. העולם באופן כללי. זוהי כמובן זכותו המלאה, אך אם הוא מנסה להסביר את טענותיהם של המבטלים את קריאותיו, לפחות שיעשה את זה נכון.

לכבוד גלעד ותומכיו, מוגש הסבר מדוע אנו מבטלים את קריאותיך :

  1. לטענתך:  "..אותם המבטלים את קריאתם של בוגרי מדעי הרוח והחברה…החברה הישראלית צריכה להיות חברה של מהנדסים ומתכנתים.". אז לא. לטענתנו החברה הישראלית צריכה להיות בדיוק מה שהאזרחים בוחרים לעשות ממנה. לא יותר ולא פחות. הסיבה שאתה לא מוצא עבודה כאיש רוח מומחה במזרח אסיה, מאוד פשוטה: אף אחד לא רוצה לשלם לך על זה. אין כאן מגמה מלמעלה או טוקבקיסטים של ביבי – יש את המציאות בה אתה נתקל אך מסרב להפנים. אם היו בישראל אנשים החושבים שעבודתך ראויה לתשלום, הם היו משלמים עבורה. התופעה הזו מתרחשת כל הזמן בישראל: אנשים מעוניינים בחשמלאים ולכן משלמים להם, במוסכניקים, באנשי היי-טק, רופאים, מזכירות ועוד מקצועות רבים אשר מביאים פרנסה. הקושי שלך להתפרנס הוא האישוש החזק ביותר לטענה זו.
  2. אתה לא שילמת על הלימודים שלך. אתה (או הוריך) שילמת על הלימודים כ 10,000 ש"ח לשנה. עלות הלימודים הינה כ 30,000 ש"ח לשנה. כלומר, ישנו פער של כ 60,000 ש"ח בין התשלומים שלך עבור התואר הראשון לבין העלות. פער זה הושלם מהקופה הציבורית, בזכות כספם של אחרים, העברתו למדינה ווהחלטת הפקידים לתת לות"ת. תקציב הות"ת עומד על כ 7 מיליארד ש"ח בשנה והמשמעות היא שכל אזרח משלם כ 1,000 ש"ח בשנה לאוניברסיטה. לא משנה אם הוא רוצה או לא, הוא משלם. ככל הנראה, לסבסוד זה היה משקל רב בהחלטתך ללמוד תואר שאינו מקצוע. הרי אם התואר הראשון היה עולה לך 100,000 ש"ח ובסופו כלל לא הייתה מובטחת לך פרנסה, היית בוחר להוציא סכום זה מהכיס שלך? יותר קל להוציא את כספם של אחרים.
  3. אתה רוצה עוד כסף. קריאתך "לעודד כינונה של חברה שמשלבת בין רוח וחומר." הינה קריאה לשילובם של "אנשי הרוח" בעבודות יזומות של המדינה. המציאות מוכיחה שהציבור החופשי לא מצא אותך ראוי לכסף הזה, לכן אפשרות הפרנסה היחידה שלך היא מהקופה הציבורית. כלומר, אתה מעוניין לקבל כסף אותו אנשים אחרים הצליחו להרוויח בשוק החופשי ופקיד ממשלתי החליט להעביר אותו לך.

לסיכום

המצוקות הכלכליות והאישיות שלך הינן תוצאה בלתי נמנעת של אינפלציית התארים: המדינה מסבסדת, האוניברסטאות רוצות כסף, התשלום עבור הלימודים נמוך מעלותו האמיתית והתוצאה של גורמים אלה היא עודף תארים חסרי שימוש.

אתה מעוניין להוביל שינוי אשר יקדם חברה טובה יותר? יש לבטל את המל"ג, את הות"ת ואת העברת כל התקציבים מהקופה הציבורית לאוניברסטאות. פעולות אלו יאפשרו את ההלימה בין היצע וביקוש, ימנעו בזבוז אדיר ואת עוגמת הנפש של כל הרוחניים שלא יודעים לאן להנשף. אתה מעוניין שאנשי רוח יתפרנסו? תרוויח כסף ותחליט למי לחלק אותו עפ"י ראות עינך, אבל לא עם הכסף שלנו.

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “לא בכיין – גזלן

  1. ראשית, סבסוד הלימודים באוניברסיטה לא נועד כדי ליצור משכילים, אלא הוא נועד כדי להגביל את אי-השוויון בחברה ביכולת להשיג השכלה. אפשר לסבסד לימודים באופן מוחלט, ולתת לאנשים ללמוד בחינם, אבל להגביל את כמות המתקבלים לאוניברסיטאות. ביטול הסבסוד יגביר את אי שוויון ההזדמנויות בחברה.

    שנית, בקשר להמלצה שלך שהתומכים במדעי הרוח ירוויחו כסף וישקיעו אותו בלימודי מדעי הרוח. לא ברור למה מי שיש לו יותר כסף צריך להיות בעל כוח רב יותר להחליט מה יקרה במדינה. האם זה בסדר מצדך שלמאפיונר שהשתמש בכוח הזרוע תהיה השפעה גדולה יותר על המדינה? יש להניח שלא. למה הכוח שצבר אדם בזכות יכולותיו להרוויח כסף הוא כשר יותר להשפעה על המדינה מאשר הכוח שהוא צבר בכוח הזרוע? יתרה מזו, האם נראה לך הוגן שנמדוד את האייקיו של האזרחים, ואנשים יקבלו השפעה בהתאם לרמת האייקיו שלהם? אולי נמדוד את יופים של אנשים וניתן להם כוח השפעה לפי יופים? אולי נמדוד עד כמה הם טובי לב? אלו שאלות רטוריות שאמורות לגרום לך להבין שהפתרון היחיד האפשרי הוא שכל אדם יקבל את אותו הכוח בחברה. אין סיבה לתת לכסף להחליט. נבחרי הציבור צריכים להחליט.

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s