המפלגה הסוציאליסטית-לאומית לא היתה קפיטליסטית

הקפיטליזם אשם בכל רעות העולם, בזה אין חדש. המגפות, העוני, הרעב, הפערים, המסכנות, העלאת המיסים, מכסי המגן, אנשים שלא מחזירים חובות ומאשימים את כל העולם חוץ מעצמם, מלחמות, העוני של המדינות העניות, המדיניות הסוציאליסטית והחום של הקיץ. הקפיטליזם אשם.

האשמת החופש בכל רעות העולם אינה חדשה, אך הפעם נשבר שיא חדש, באתר האינטרנט של הצהובון הנפוץ במדינה: מסתבר שהמפלגה הנאצית היתה גם כן קפיטליסטית.

באופן עקרוני, אני נמנע להשתמש במושגים כגון  "ימים אפלים", "תקופות אחרות מאירופה" וכל מני רמיזות על גרמניה של המפלגה הלאומית סוציאליסטית. אך הפעם אחרוג ממנהגי, בתגובה לכתבה המבישה עד ביזארית מ yent לכבוד 100 להולדת מילטון פרידמן.

בכתבה זו נכתבה משפט המחץ:

"פרידמן אינו תוהה כמובן איך בנורא שבמשטרים הטוטליטריים בגרמניה הנאצית שרר משטר של כלכלה קפיטליסטית"

ללא טיפת בושה או קשר למציאות, הכותב טוען שהמפלגה של היטלר היתה קפיטליסטית.

מדוע הוא כתב זאת?

אין לזלזל בשטויות המפורסמות בטמקא. המשפט ראה אור מפני שהמערכת מאמינה בסיכוי שאנשים יקנו את המסר. עובדה זו מפריעה ומטרידה מהרבה סיבות. העיקרית היא הידיעה העצובה שאותם אנשים המאמינים לתעמולה הנבזית זו, מצביעים בקלפי ומשקלם של כל הקולות שווה;  כוח ההשפעה של קולם שווה בכוחו לקולם של האנשים עם מסנן שטויות בקודקודם וידע כללי מינימלי.

הדיבור הוא אותו הדיבור

המפלגה הלאומית-סוציאליסטית השתמשה באותו ז'רגון של המפלגות הסוציאליסטיות והמהפכנים של היום. הם השתמשו ברעיונות מדיניים דומים לשלהוב ההמון, להערצת הקולקטיב והפצת השינאה לאינדוודאוליזם. הם היו גאים ברעיונות אותם בחרו לקדם והפיצו את השינאה לחופש בדיוק כמו בימים אלה:

אנו סוציאליסטים, אנו האויבים של השיטה הקפיטליסטית הקיימת היום למען ניצולו של החלש כלכלית, בעזרת המשכורות הלא הוגנות. שיטה המעריכה בני אדם בדרך לא יאה; לפי עושר ורכוש במקום אחריות ותפקוד. כולנו נחושים להרוס מערכת זו.

אדולף היטלר, נאום מ 1 במאי 1927

דאגה לוועדי העובדים

אחת הדרכים בה הסוציאליטים לדורותיהם השתמשו לצבירת כוח פוליטי מההמון לא השתנתה לאורך השנים: הבטחת כרטיס כניסה למועדון המיוחסים. הבטחה להטבות חומריות, עושר ולקיחה מהעשיר בתמורה לתמיכה במהפכה:

שאלה: האם יש צורך בארגוני עובדים?

תשובה: "..כפי שהדברים עומדים היום, לדעתי אי אפשר לוותר על ועדי העובדים. להיפך, הם בין המוסדות החשובים ביותר לחיי הכלכלה של האומה. חשיבותם אינה באה ליידי ביטוי רק בשדה החברתי פוליטי, אלא ואפילו יותר, בשדה הכללי של פוליטיקה לאומית. אנשים המצליחים לספק את צרכי מחייתם וגם חינוך, בעזרת המסה המספרית ותנועת איגודי העובדים, כוח התנגדותם במאבק לקיום ייתחזק באופן משמעותי.

מתוך מיין קמאפ, פרק 12

 הסוציאליזם של היום אינם נאצים

הבהרה חשובה: אני לא טוען שהסוציאליסטים של היום יקדמו משטר רצחני, הקרוב/מזכיר/קשור בדרך כלשהי למשטר הגרמני. אנשים כמו יו"ר המפלגה הסוציאליסטית יחימוביץ ותומכיה, אינם מסוכנים, אינם רוצים לכבוש את העולם ובטח לא להפעיל מכונת רצח המונית. כל השוואה של איש ציבור ישראלי למשטר הגרמני אינה במקום ורחוקה מהמציאות. הטענה היא שהמפלגה הסוציאליסטית של גרמניה והמפלגות הסוציאליסטיות המודרניות, משתמשות לעיתים באותם כלים ליצרת המון ושליטה בו (mob).

המפלגה הסוציאלית-לאומית של גרמניה השתמשה בשקרים ובהשמצות למען ליבוי השינאה וליכוד ההמונים נגד אויבים משותפים. האם זה שונה באופן מהותי מהסוציליסטים של היום?

11 מחשבות על “המפלגה הסוציאליסטית-לאומית לא היתה קפיטליסטית

  • … לא הייתי הולך כ"כ רחוק.
   יש במדיניות שלהם מן הסוציאליסטים, כמו ההלאמה ההמונית. אבל כמו שכתבתי, אתה חושב שמישהו מהשוציאליסטים של היום מתקרבים לזה? המפלגות של היום יתחילו להרוג חוסים בבתי חולים בגלל שהם פוגעים בחברה?

   • זה שאתה כותב שהנחש הוא החתול הטורף המסוכן ביותר לא עושה אותו פחות ארסי.
    כל אזכור של היטלר ותורתו פסול ואסור. לא ככלי ניגוי של הימין ולא ככלי לניגוח השמאל.
    היטלר היה שטני וחסר עכבות. השקר היה מכשיר יעיל עבורו ואם לא אז עבר לאמצעים יותר דרסטיים.
    אם כל שנשאר על מנת להגן על הימין זה אזכור כזה אז עוד יש תקווה לסמולנים. הסמולנים גם הם מדברים רק בכאילו שמאל. תן להם כח וגם הם עושים את מה שהם שונאים שעושים להם.

   • הסייג שלך אינו סייג לדברי. מכך שהמדיניות הכלכלית שלהם הייתה סוציאליסטית (דברי) לא נובע שכל פרט מדיניות (כמו הרג חוסים ויהודים) נכלל תחת ההגדרה "סוציאליזם".

 1. דיברת על "מדיניות" – המושג כולל עוד היבטים מעבר לכלכליים. גם בכלכלים; השימוש בשבויי מלחמה וקבוצות מיעוטים לעבודות כפיים.. אינו נראה לי חלק מהמדיניות של הסוציאליזם המודרני.

 2. כל התייחסות צריכה להביא בחשבון עובדה אחת פשוטה. גרמניה של היטלר הייתה משק במלחמה. התחמשות מואצת בראשית התקופה ומשק מגוייס למאבק מלחמתי בהמשך. משק במלחמה הוא יחודי.

  • המלחמה החלה ב 1939, הרבה אחרי הנאום שהבאתי בתור דוגמה (1927) או כתיבת מיין קאמפ. המפלגה שלו הייתה סוציאליסטית, מתחילתה ועד סופה. זה לא אומר שאסור לך לתמוך בסוציאליזם, ישראל מדינה חופשית – אבל לפחות שלא יאשימו את הקפיטליזם גם בסוציאליזם..

   • המלחמה התחילה ב 1939?! המלחמה פרצה ביוזמת גרמניה במועד זה.
    עד שצבר כח התנהג היטלר בכל דרך שקדמה את ענייניו. המפלגה שלו לא הייתה ולו לרגע סוציאליסטית. הצהרות ומציאות שקרית המציאו הנאצים חדשות לבקרים. היה שר ממונה על העניין גבלס שמו.
    מהרגע שתפס את השלטון התחיל היטלר במלחמה. הוא התחיל להתחמש בניגוד להסכמי השלום ובמקביל התחיל בהגשמת חזונו על רייך שלישי – התפשטות והשתלטות ככל שניתן ללא פתיחה באש, ומיד פתיחה באש כאשר השיג במרמה את כל שביקש וקיבל. בקיצור ההצהרות של היטלר לא הועמדו למבחן דמוקרטי אמיתי וכאשר קיבל חזקה כבר היו פניו למלחמה. משק בשעת מלחמה הוא יחודי כבר אמרתי.
    מי שמאשים את הקפיטליזם בסוציאליזם איני יודע אבל אני יכול לומר לך הוא מדבר שטויות. זה עצוב מאוד שעל מנת להתמודד עם קושי בפוליטיקה הפנימית אתה פונה להעזר בפוליטיקאי הכי תחמן והכי רצחני.

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s