יומו ה(לא)חופשי של מר ישראלי

מהומת הפייסבוק הקטנה מהשבוע העלתה שוב את האשמת הקפיטליזם בקשיים הכלכליים. במוקד החלפת ההאשמות עומד ציטוט של דפני ליף :

"אנו קוראים תיגר על השוק החופשי שהפך לחזירי ודורסני"

חבר בתנועה  הליברלית הפיץ מסר שעיקרו הוא  שאין בישראל שוק חופשי ולא קפיטליזם. זהו מסר מדויק, ואם לדייק אף יותר:  נתניהו אכזב את בוחריו ואינו מקיים את הבטחותיו לקדם כלכלה ליברלית אלא להיפך; בשנה האחרונה נפגע החופש הכלכלי בישראל.

השוק החופשי בישראל – יומו של הישראלי המצוי

יומו של הישראלי המצוי מתחיל בארוחת בוקר ושתיית קפה. לישראלי אפשרות לשתות חלב במחיר מופקע ומתוצרת ישראל בלבד. זאת בהשפעתו של חוק תכנון משק החלב הקובע ששיווק מוצרי חלב יהיה מייצור מקומי בלבד, או מייבוא שהותר כדין. ייבוא תוצרת חוץ התורם להוזלת המחירים, יותר רק ע"י שר התמ"ת בהתייעצות עם שר החקלאות.

אם הישראלי ירצה להאזין לרדיו, לצפות בטלוויזיה או להשתמש באינטרנט בזמן ארוחת הבוקר, הוא יאלץ להאזין לאחת התחנות המורשות ולהשתמש בשירותי התקשורת המורשים ע"י הממשלה בלבד. זוהי זכותו להנות מהפיקוח, הוא הרי שילם עליו הרבה כסף: כ 50 מיליארד ש"ח בשנה, מתוכם כ 34 מיליארד ש"ח מיועדים לשכר. בתקציב זה משרד התקשורת "משמש כגוף האחראי לאסדרת ענף התקשורת ולפיקוח על הגופים הפועלים בו. המשרד אחראי ליישום מדיניות הממשלה בנושא התקשורת ולקביעת הכללים שבמסגרתם פועלים הגופים בענף, על תחומיו השונים." (ציטוט מתקציב המדינה 2011-2012).

לאחר שסיים לאכול את האוכל המאושר ע"י הממשלה ולהאזין לתקשורת המפוקחת, על הישראלי לצאת לעבודה בשביל לספק את האוכל למפקחים ולקוות שיישאר מעט לו ולמשפחתו. אם מר ישראלי מחזיק רכב, זהו רכב שהגיע לישראל בעזרת משווק מורשה של הממשלה הפועל ללא תחרות. לאחר העברת תשלומי המכס והמיסים השונים, הרכב הגיע לחוף בעזרתם האדיבה של עובדי הנמל להם משלם מר ישראלי כ 850 מיליון ש"ח בשנה למשכורות בלבד (אשדוד+חיפה). ייתכן כי הוא מעדיף להשתמש בתחבורה ציבורית מפוקחת, הרי גם אם לא ישתמש בה עדיין הממשלה מעבירה כ 3 מיליארד ש"ח כל שנה לחברות הפרטיות אגד ודן.

בדרכו לעבודה ישתמש בכביש איכותי הנבנה בפיקוח של מע"צ. אותה החברה אשר ביקורת המדינה קבעה כי מנהליה העבירו את רוב העבודות לשני קבלנים בלבד ובמקרים התשלומים למשרדים אלו חרגו בעשרות ואף במאות אחוזים מתעריפי מע"צ. הביקורת דחתה את הסברי מע"צ לליקויים שהועלו בביקורת והביעה את דעתה שמע"צ מנסה לחפות על מחדליה. בדו"ח המבקר נכתב :

בנסיבות אלה אין מנוס מלקבוע שהפעולות והתשלומים שנעשו בוצעו שלא כדין ובחוסר סמכות, אגב העדפה בולטת של שני משרדים בתחום התיאום ומשרד נוסף בתחום המחשוב, ולכן הם מהווים פגיעה בטוהר המידות

כך ממשיך יומו של מר ישראלי, מוקף בשירותים הנקנו ע"י עובדי המדינה במחירים מופקעים, מוקף בפיקוח ובשליטה עליהם הוא משלם הרבה מאוד כסף.

הגורמים למצוקות המעיקות על חיינו ולנטל הכלכלי הכבד הם התערבויות של הממשלה בחיינו, הוצאותיה האדירות על שכר והפגיעה בשוק החופשי – לא השוק החופשי הלא קיים. גל המחאה התחיל בהתמרמרות ספונטנית על מחירו של מוצר חלב (קוטג'). מוצר המוגן ע"י מכסי המגן ולכן באפשרותה של תנובה להעלות את המחיר ככל שתחפץ. לא השוק החופשי והקפיטליזם העלו את המחירים, אלא הרצון של שר התמ"ת לזכות באהבת בעלי ההשפעה.

לכן, כל מאשימי הקפיטליזם באשר הם וגברת ליף –  בישראל אין שוק חופשי. על אף הקשר בין שוק חופשי להרבה דברים טובים, אנחנו מאוד רחוקים ממנו. אל תתרמי לריחוק נוסף.

תזכורת חשובה 

איראן עדיין עומדת מאחורי ירי הרקטות לישראל ואיום הטילים מצפון. איראן ממשיכה לפתח נשק גרעיני ולקרוא להשמדת ישראל.

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “יומו ה(לא)חופשי של מר ישראלי

 1. ויקיפדיה: "קפיטליזם היא תורה כלכלית וחברתית שהתפתחה באירופה בין המאה השש עשרה והמאה התשע עשרה, המבוססת בעיקרה על הזכות של פרטים וקבוצות לקניין פרטי והחופש לסחור בו כרצונם, תוך הסתמכות על אכיפת זכויותיהם באמצעות הרשות השופטת וזרוע אכיפה יעילה". לכן ישראל היא קפיטליזם, כיוון שבישראל השלטון שומר על הזכות של עשירי-על לקניין פרטי, ועל החופש שלהם לסחור בו כרצונם. לכן מתרחבים כל העת הפערים בין בעלי ההון, לבין כל השאר.
  השלטון מקיים זכות קניין קיצונית לבעלי הון ואינו לוקח מהם מיסים. בישראל אדם יכול להחזיק בהון של מאות מיליונים, אבל יקחו ממנו מע"מ על הלחם באותו גובה כמו המס שיקחו על הלחם מעני שנמצא במינוס בבנק.
  בישראל השלטון מאפשר לבעלי הון להעסיק עובדים העסקה פוגענית כגון עובדי קבלן, ולשלם להם שכר דחק.
  בישראל השלטון מונע מעובדים את זכות השביתה, כפי שרק לאחרונה השלטון הכריח רופאים שהתפטרו להמשיך לעבוד.
  בישראל אין הגבלה על שכר מקסימום, ולכן מנכ"ל הבנק מרוויח מיליון בחודש ואילו העובדים הזוטרים בקושי מקבלים שכר מינימום.
  בישראל זכות הקניין של בעלי הון נשמרת בקפידה יתירה, ואילו זכות השאר להתפרנס, אינה מתקיימת.
  בשנים האחרונות עוד ועוד מוצרים ירדו מפיקוח, העיקר שבעלי ההון מאייפקס-תנובה יוכלו להעלות את מחיר הגבינה בעשרות אחוזים בלי שהשלטון יעצור בידם.
  בישראל מדיניות הרווחה מידרדרת כל הזמן. פוגעים בנכים, בקשישים, ואפילו בניצולי שואה. העיקר לא להעלות את המיסים על העשירים.
  בישראל לוקחים מהעניים מיסים על הדלק, ואילו לעשירים נותנים פטור ממיסים, ומוותרים להם על אי החזר חובות.
  ישראל בתהליך חד כיווני להיות יותר ויותר קפיטליסטית.
  אגב, התנועה הליברלית משרתת את העשירים, ודופקת את רוב הישראלים.

 2. ההגדרה שהבאת עמומה ולא מתאימה לשיטה הישראלית.
  1. גם במשטר סוציאליסטי מאפשרים לאדם להחזיק רכוש ומצפים מרשויות החוק לשמור על הסדר.
  2. האם בישראל יש חופש לסחור? לא. אתה לא יכול לפתוח עסק ללא קבלת אישור מהמדינה, אתה לא יכול לייבא מוצרים היכולים להוביל לפגיעה במקורבים (למשל מלט), את לא יכול לסחור בדבש, להפיץ עיתון, לסחור בחלב מעבר למכסות הנקבעות ע"י תנובה ואפשר להמשיך עם הרשימה הזו לנצח.

  בהמשך הזכרת את תנובה ועליית המחירים – תנובה יכולה להעלות מחירים בגלל ההגבלות ביבוא ומכסי המגן, בעיות הנגרמות בעזרת ההתערבות הממשלתית ולכן עוד התערבות לא יכולה להיות הפתרון. רוצה חלב בזול? תפתח את השוק לתחרות.

  קפיטליזם זה חופש כלכלי וככל שיש יותר חופש כלכלי כך יותר טוב לכלל הציבור.

  Capitalism is a social system based on the principle of individual rights. Politically, it is the system of laissez-faire (freedom). Legally it is a system of objective laws (rule of law as opposed to rule of man). Economically, when such freedom is applied to the sphere of production its’ result is the free-market.

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s