למה הוא הולך לפוליטיקה

התקשורת הישראלית חוגגת את החלטתו של אחד מבניה להפסיק את ההצגה של "איש התקשורת"  ולהתחיל לפעול בגלוי למען השפעה פוליטית. את ההודעה הרשמית פרסם שדרן ערוץ 2 במהלכו של חודש ינואר, והודיע:  אני רץ לפוליטיקה. לכבוד האירוע המתוקשר פרסם מאמר בעיתון וגם בעמוד הפייסבוק שלו.

במאמרו, כתב איש התקשורת על חוסר שביעות רצון מדרך הפעולה הנוכחית של המדינה. אחד הגורמים לאי הנחת מהמדינה הוא המצב בו קבוצת אזרחים גדולה מעבירה כסף רב לרשויות, אך הכסף לא חוזר אליה. מדיניות זו מובילה (לדבריו) לחינוך ברמה נמוכה, ליוקר מחיה, עודף בירוקרטיה ואף שכר נמוך לעובדי ציבור חיוניים. הגורם לפער בין  סכום הכסף המועבר למדינה לבין הגמול, הוא העברת הכסף לגורמים אחרים אשר לא תרמו לקופה הציבורית: החינוך החרדי, הטייקונים וההתיישבות ביו"ש.

לאחר תיאור המצב הקיים הלא רצוי, מגיש הכותב את הצעת הפתרון שלו: במידה ותסכימו להכניס אותו לכנסת הדבר אשר יתעניין בו הוא  "רק בחלוקה צודקת יותר של המשאבים ובסדר עדיפויות אחר לגמרי". בתור חבר כנסת, הוא מבטיח להסביר בכל משא ומתן קואליציוני "שהדבר היחיד שמעניין אותו הוא שמעמד הביניים הישראלי יקבל מהמדינה תמורה נאותה להשקעה שלו."

את טיעונו של איש הטלוויזיה ניתן לסכם בדרך זו :

 • המצב בישראל לא טוב כתוצאה מהתנהלות חברי הכנסת.
 • חברי הכנסת לוקחים כסף מאזרחים שמרוויחים אותו ובוחרים למי לחלק אותו עפ"י הכוח הפוליטי של כל קבוצה.
 • דרך החלוקה הנוכחית של התקציב איננה צודקת, מפני שיש אנשים שמקבלים פחות ממה שהם נותנים.
 • הפתרון : אני אעמוד מאחורי כוח פוליטי חדש ואני מבטיח להשקיע באותה קבוצה שבחרה בי.

איפה הכסף ?

חלקו הארי של תקציב המדינה לא הולך למגזר החרדי, לא למען הגנה על תושבי יו"ש ואפילו לא למשרד הביטחון.

רוב התקציב מופנה להחזר חובות :

תקציב המדינה

85.4 מיליארד ₪ ( 24% ~) להחזר חובות. כ 36.8 מיליארד ₪ ( 10%~) לתשלומי ריביות. תקציב הביטחון עומד על 49.1 (13.5%~ ) ומשרד החינוך מקבל  34.9 ( 9.6%~ ).


הפתרון אותו שדרן הטלוויזיה מציע אינו שונה באופן מהותי מהגורם למצב הלא רצוי. יוקר המחיה בישראל לא נגרם מדרך חלוקת התקציב ולכן הפתרון לא טמון בדרך חלוקה שונה. יוקר המחיה נגרם כתוצאה מהשיטה: חברי הכנסת תמיד ישאפו לשמור על עמדת הכוח ואזרחים יתמכו במועמד המבטיח להם "בחינם". בשיטה הנוכחית, לחברי הכנסת יש את הכוח להחליט למי לחלק כסף אותו הרוויחו האזרחים ולכן הם משתמשים בדרך זו להשגת אהדה פוליטית.

פתרון מוצלח למצב הלא רצוי חייב לכלול את הפסקת הגורמים לבעיה: היכולת של חברי הכנסת להבטיח כסף בתמורת לבחירה בקלפי, פגיעת הממשלה בחופש הכלכלי ומגבלות אותן מטילה הממשלה על האזרחים בשמו של הצדק (ובשם הדאגה לכוח פוליטי). הפתרון חייב לכלול שינוי מהותי בשיטה ולא הכנסה של שחקן חדש למאבק: במקום מאבק בין קבוצות כוח על חלקים מהתקציב, פשוט לקחת מהאזרחים פחות. במקום דאגה לקבוצות לחץ קטנות, הפסקת התערבותה של הממשלה בשווקים. במקום כניעה לסחיטת ועדי העובדים במגזר הציבורי – העסקה ישירה. במקום "חלוקה צודקת", פשוט להפסיק לקחת.

חופש כלכלי הוא הפתרון לבעיות אותן מעלה המארח הטלוויזיוני, לכן את תמיכתנו הפוליטית עלינו להבטיח למועמד המעוניין לקדם את החופש הכלכלי. יש בכנסת מספיק חברים המבטיחים לדאוג שהמצביעים עבורם " יקבל מהמדינה תמורה נאותה.."

5 מחשבות על “למה הוא הולך לפוליטיקה

  • לצערי רובם המוחלט של הפוליטיקאים שלנו פועלים באותה הדרך, הרי הנחות היסוד שציינתי לא ישתנו בקרוב : תמיד יהיו אנשים שישמחו לקבל בחינם ותמיד יהיו כאלה שירדפו אחרי כוח פוליטי.

   תומאס סוואל אמר משהו יפה בעניין :
   אדם המצפה לקבל כסף שהממשלה לקחה ממישהו אחר, שלא יתפלא אם הממשלה לוקחת את הכסף שלו.
   (אין מכראות, כי לא בטוח שזה הציטוט המדויק).

   המסכימים וגם הלא, מוזמנים להצטרף לקבוצות הדיון של הליברלים :
   בפייסבוק, הקבוצה : "התנועה הליברלית החדשה – חופשי זה הכי אחי"
   באתר התנועה : liberal.co.il

 1. יפה ונכון, וכמובן שישנה גם דרך קלה ופשוטה למנוע מחברי הכנסת לחלק את הכס והיא על ידי הורדת נטל המס. אשאלה היא האם אנחנו יכולים לסמוך על עצמינו שאז, כששהחלטה מה לעשות עם הכסף תהייה בידינו, נדע להשתמש בו בצורה נבונה.

 2. היי אורן,
  אענה שתי תשובות, אחת שלי והשניה ציטוט :
  1. אם אתה לא סומך על עצמך, אתה מוזמן לעשות העברת קבע מהמשכורת שלך לחברי הכנסת ולבקש מהם שיעשו עם הכסף שלך את הדבר הנכון. אני מעדיף לשמור את השליטה על הכסף שלי.
  2. http://www.learnliberty.org/videos/can-government-solve-paradox-choice

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s