השאירו לתמיס את כיסוי העניים

הגברת העיוורת של הצדק אינה מפורסמת בתרבות הישראלית. בארה"ב פסלה נמצא בפתחו של כל בית משפט והיא הסמל לצדק הוגן ושוויוני. דמותה של האלה תמיס מופיעה בגרסאות שונות, בציורים ובפסלים, אך תמיד תהיה מכוסת עניים. הכיסוי נועד למנוע מצב בו תושפע ע"י האדם העומד מולה, מדעות קדומות או משחיתות. מערכת משפט ה"עיוורת" לכל מלבד העובדות, הינה אחד מהרעיונות החשובים ומעמודי היסוד של חברה דמוקרטית. רעיון זה מקדם מערכת צדק שוויונית וצודקת לכל אזרחיה.

נראה כי הגברת איננה מוכרת בישראל ואיננה אהודה במיוחד. התקשורת הישראלית הממסדית שותקת במקרים בהם ההטיה של מערכת המשפט בולטת ואף ישנם מקרים בהם קוראים לעשיית צדק אי שוויוני.

כאשר שנאת החרדים מעפילה על הרצון לצדק

חיפוש מהיר באינטרנט מעלה התייחסות רבה מצד בלוגרים ופובליציסטים להעמדתו לדין של שלמה פוקס. הכותבים, חלקם אנשי משפט מקצועיים, מתרעמים על הרעה והסכנה בהאשמת אדם בגין הטרדה מינית מכיוון שגידף חיילת. התרעמות זו כמעט ולא באה לידי ביטוי בכלי התקשורת הגדולים.

במאמר ב"ישראל השבוע" (06.01.2012, "כך נבלמה פריצת חזית שלטון החוק(בנתיים)"), דן מרגלית ממליץ: "לגדוע את היד (במובן המילולי-חוקי) של כל חרדי קיצוני המטריד ילדה בדרכה לבית ספר, או יורק לעבר אימה. לעצור אותו עד תום ההליכים ולשולחו לשנים ארוכות בכלא…". תקיפה היא תקיפה והגדרתה נקבעה בחוק ע"י הכנסת. שפיטת אזרח במדינת חוק מתבצעת עפ"י העבירה בה הוא נחשד ולא עפ"י הפופולריות של המגזר. שפיטת אירוע תקיפה הנעשה ע"י חילוני באופן שונה מתקיפה הנעשית ע"י אדם דתי הינה הפוכה לגמרי לרעיון הדמוקרטי ומסוכנת ביותר.

המצב בו האלה תמיס משתוללת ברחבי הארץ עם רחב שלופה וקוצצת ידיים של האויב התורן, איננו התרופה לחוסר שביעות הרצון מהתנהגות של חלק מהאזרחים.

(פורסם לראשונה בבמה הפתוחה)

מודעות פרסומת

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s