יורים לכל הכיוונים ומשאירים פצועים בשטח

 נראה כי כל מספר שבועות נושא מסוים עולה לכותרות, מעפיל על כל נושא אחר, משתלט על סדר היום ואז נעלם כלא היה. למעשה, זוהי מלחמתם של אנשי השמאל בממשלה, בדרכה האופיינית: יורים לכל הכיוונים ומשאירים פצועים בשטח. עלייתו של נושא מסוים לכותרת הנה מכוונת ובעלת מאפיינים קבועים: נעשה שימוש במצוקות של אנשים, מאשימים את נתניהו בכל, מתעסקים באופן טרחני ומציף בטפל ואז עוברים להתקפה הבאה. עם המעבר, נוטשים את המסכנים ולא מסתכלים אחורנית. באופן מפליא, המצוקות שהיו אך לפני רגע חמורות ביותר לא זוכות להתייחסות או טיפול.

דוגמאות: לפני מספר חודשים היו הבטחות לקטסטרופה דיפלומטית ביטחונית בינלאומית בספטמבר (באשמת נתניהו). הוסבר לציבור כי אין דרך להימנע מהאסון. לרעיון מרכזי זה הצטרפה המצוקה הכלכלית החריפה ביותר אשר מחייבת טיפול דחוף. מאחר וספטמבר עבר ללא אסון מדיני והציבור נמנע מלהיגרר למהפכה סוציאליסטית, אנו עדים לשינוי בכיוון האש: שנאת החרדים.

ספטמבר הנורא

כלי התקשורת הציגו ברובם תמונה אחידה לגבי העתיד הבלתי נמנע: בתגובה לחוסר מוכנותו של נתניהו להיכנע לדרישות הערבים, הרשות תפנה לאו"ם בבקשת הכרה. מהלך זה יוביל לדברים נוראים; בידוד בינלאומי ופגיעה קשה בכלכלה, נזק מדיני ברור, אלימות  ושלל תרחישי אימה. בתפקיד המסכנים התורנים היו ערביי יו"ש הנאלצים להתמודד עם התסכול הלאומי הבלתי נסבל ומתקשים להתאפק ולא לפנות לאלימות מחוסר ברירה. המסר היה ברור: אי כניעתו של נתניהו איננה אחראית ומובילה לאסון.

מצוקה כלכלית –

הציבור הישראלי לא תמך בכניעה לרשות ולכן נוספה עוד חזית לתקיפת הממשלה: מחאה חברתית "ספונטנית". שוב, הוצגה תמונה אחידה בכלי התקשורת המרכזיים: המצב הכלכלי בישראל איום ונורא, רק הפלת הממשלה והחזרת השלטון הסוציאליסטי יושיעו את המדינה. בתפקיד המסכנים: אימהות ללא בעל, זוגות ללא הון אישי, העניים, הלא עניים, הצעירים, הבוגרים, הזקנים, הסטודנטים..

בניגוד לתרחישי האימה ואווירת המהפכה משרדי ראש הממשלה והחוץ פעלו בהצלחה לבלימת המהלך הערבי. לא הייתה אלימות יוצאת דופן, לא נגרם נזק כלכלי או בידוד בינלאומי. ה"תסכול הלאומי" ירד מהכותרות ובדרך פלא הנושא חדל מלהטריד. בחזית הכלכלית הנתונים הראו מצב שונה מהמסכנות המוצגת: אחוזי האבטלה נמוכים, שיא ביציאות לחו"ל, ועליה ביבוא רכבים. מנהיגי המאבק לא הצליחו להגיע להסכמה בדבר מטרתו מעבר למאבק עצמו, והסיפור יורד מהכותרות. מוקד תשמת הלב עובר למקום אחר, האנשים והמצוקות מושארים מאחור.

איימת החרדים –

לאחר כישלון הניסיונות הקודמים, מתבצעת חזרה לתחום הבטוח: אויב מוגדר, זר, מתבדל ובולט במוזרותו – החרדים. מספר אירועי אלימות מחממים את השטח והנושא כובש את הכותרות. המסכנים בכותרות הפעם: ילדה בת 8, עיתונאית שעלתה לאוטובוס באשדוד, האשמה בזריקת תפו"א וקורבנות לקללות.

לצערנו, אירועי תקיפה מתרחשים במדינה. הם מתרחשים לצד ירי טילים על ישראל, הבחירות בארה"ב, המשבר הכלכלי באירופה, מלחמת אזרחים בסוריה, השתלטות האסלם הלוחמני על מצרים וכו'. הצבת אירועים אלה בכותרות הראשיות מעידה על הרצון להפנות את מוקד עניין הציבור באופן מלאכותי.

ההתמקדות בטפל :

 אירועי האלימות בבית שמש היו חמורים ואסורים עפ"י חוק. חברה בריאה צריכה להקיא מתוכה אנשים המוצאים הצדקות לתקיפת ילדה קטנה ע"י אדם מבוגר. אך יש להפריד בין העיקר לטפל: העיקר הוא הגורמים אשר הובילו לקיומו של המצב הנוכחי. בין הגורמים ניתן למנות את מדיניות התקצוב, מערכת החינוך, הכספים המועברים לאגד, בקרה על השלטון המוניציפלי וכד'. ההתעסקות הבלתי פוסקת בטפל ובאירועים הקטנים מעידה על הרצון לעורר תסיסה ושנאה בקרב הקוראים.

הצפי להמשך :

ההאשמות כלפי החרדים ירדו מהכותרות בקרוב ויעלו שוב עם הרצתו של לפיד (ג'וניור) לכנסת. באופן דומה, תעלם הדאגה לאנשים הנאלצים להתמודד עם האלימות וההפליה במרחב הציבורי. ככל הנראה המיליארדים ימשיכו לזרום לחברה הפרטית "אגד", על אף התנהלותה הבעייתית. חברי כנסת ידאגו להעברת תקציבים למגזרים מצומצמים וראשי העיריות ימשיכו לעשות בתקציביהם כברצונם.

(הערה : פורסם בבמה החופשית ב 06.01.2012 )

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “יורים לכל הכיוונים ומשאירים פצועים בשטח

 1. Skype has opened up its website-structured customer beta
  towards the world, soon after establishing it largely
  inside the Usa and U.K. before this month.
  Skype for Online also now facilitates Chromebook and Linux for immediate online messaging conversation (no video
  and voice nevertheless, individuals demand a connect-in set up).

  The expansion in the beta provides help for an extended
  set of different languages to aid reinforce that international user friendliness

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s