המאבק הבא – כסף או ערכים.

לפי הפרסומים האוניברסטאות מתכוונות להעלות את שכר הלימוד כבר בסמסטר ב', כנראה כסוג של ספין תגובה לדוח מבקר המדינה החמור ביותר. בפני ארגוני הסטודנטים בארץ תעמוד הבחירה : במידה ויבחרו להתנגד להעלאת שכר הלימוד (כלומר התנגדות ביצוע רפורמת שוחט) הם בוחרים לתמוך בניהול הפרטי הכושל, בשביל שכר לימוד מופחת. אז מה מעניין את ארגוני הסטודנטים היום, ערכים או כסף?


המצב בו נמצאת מערכת ההשכלה כיום : האוניברסטאות מנוהלות בצורה פרטית, עם כסף רב מהקופה הציבורית, ללא בקרה ועם תוצאות הרסניות למצב ההשכלה הגבוהה בישראל. הממשלה יזמה רפורמה אשר בבסיסה מעבירה חלק מהשליטה התקציבית מהות"ת  לממשלה (הות"ת הינה ועדה אשר ממונת ע"י אנשי האוניברסיטה). התוכנית כוללת הגדלה בתקצוב הציבורי של המוסדות, העלאת שכ"ל ( לכ 15,000 ש"ח בשנה) ותוכנית מימון לאנשים אשר יתקשו לשלם את שכר הלימוד.

חשוב לזכור : העלאת שכ"ל המתוכננת, תאפשר תוכנית אשר מקלה בהרבה מבחינה כלכלית להגיע לתואר אקדמאי לאנשים ממצב סוציואקונומי בעייתי, שכן הרפורמה כוללת תוכנית הלוואות מסובסדת אשר יותר טובה מכל דבר שיש היום לשוק להציע (כמו אי החזרת ההלוואה במידה ולא מגיעים לשכר מסוים, איזה בנק מציע את זה ?).[דיון בנושא]

בפני ארגוני הסטודנטים עומדת הבחירה :

התנגדות לרפורמה – משמעותה בחירה בהמשך הדרך הנוכחית, שהוכיחה שבניהול פרטי הכסף הציבורי מגיע לידיים לא ראויות, שיש בריחת מוחות, האוניברסיטאות בגירעונות ענק ושאין כל קשר בין השכר של העובדים לבין איכות העבודה שלהם. או : תמיכה ברפורמה, שמשמעותה החזרת חלק מהשליטה בתקציב הציבורי לממשלה ומחוץ לידיים של עובדי האוניברסיטה, למען הצלת המוסדות ועם זה, העלאת שכ"ל בהליך הדרגתי של 5 שנים, אשר יאפשר תוכנית הלוואות מסובסדת.

במאבקים האחרונים ארגוני הסטודנטים גייסו תמיכה בעזרת הסלוגן של מאבק למען ערכים. היום יש להם את ההזדמנות / מבחן להראות מה באמת הדבר החשוב להם : אוניברסיטאות ציבוריות ומתפקדות או שכ"ל שיעלה הסמסטר ב  300 ש"ח.

יש דיון בנושא בפורום הסטודנטים של בן-גוריון, אתם מוזמנים לכתוב שם, או כאן.

 

מודעות פרסומת

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s