לקיחת בעלות על הצדק

ארגונים רבים מכנים את פעילותם "למען הצדק" או "למען הצדק החברתי", במחלקה לעבודה סוציאלית אף מלמדים איך לפעול למען צדק חברתי. בכל המצבים האלה חוזרת על עצמה אותה הנחה סמויה : צדק זה העקרונות והרעיונות של הקומוניזם/סוציאליזם.

אין בכוונתי לפתוח פה בדיון שיכריע בין קפיטליזם לסוציאליזם, מדובר בשתי גישות בעלות הנחות יסוד שונות ולכן זה דיון שלא ניתן להכרעה, ודאי שלא פשוטה.

אני רוצה פשוט להגיד שזה מפריע לי, שזה נמאס ושזו דרך (טקטיקה) של תעמולה. אין לאף גישה כלכלית בעלות על הצדק. יש אנשים שמאמינים שגישה זו תוביל לחברה טובה יותר עם תנאי רווחה טובים יותר ליותר אנשים, ויש המאמינים שהגישה השניה – אין אדם שפועל ומאמין בגישתו "הלא צודקת" (טוב האמת שכן יש).

האנשים שעשו את העוולות הכי גדולות בהיסטוריה האנושית האמינו שהם עושים את הדבר הנכון ולמען הצדק (ועדיין היום יש להם תומכים), אנשים לא ציחקקו כמו בסרט שמציג את דמות הרשע שאוהב לעשות רע – כל אחד מהם פעל למען הצדק כפי שהוא ראה אותו. כל אותן תנועות של "צדק חברתי" הן תנועות הפועלות למימוש עקרונות של גישה כלכלית פוליטית מסויימת, והן מנסות לגייס את הצדק לצד שלהן, במטרה להציג אנשים שתומכים בקפיטליזם באור לא חיובי.

השימוש בטקטיקה של הנחות יסוד סמויות (צדק = סוציאליזם) חוסך מתומכי השיטה דיון חשוב והכרחי שצריך להתרחש בין הגישות השונות, דיון ממנו אפשר להגיע לתוצאות יותר טובות בהתנהלות הציבורית של המדינה.

מודעות פרסומת

3 מחשבות על “לקיחת בעלות על הצדק

 1. אין ספק של קפיטלזים חסר קצת pr, שזה קצת מוזר מכיוון שרוב מכונות הpr המשומנות היטב הוקמו בשביל לתמוך בחברות קפיטליסטיות.

  אין גם ספק שלכאורה, על פני השטח במתוצאה המידית, סוצליזם נראה "צודק" יותר, ואנשים אוהבים מיידי וטווח קרוב. לכן קל יותר להשתמש במונחים של טוב וצדק.

  בטוח שזה לא צריך להפריע.. 🙂

 2. בסדר, אז בוא נפתח דיון אמיתי על קפיטליזם וסוציאליזם. הרי לא חייבים ללכת עם הזרם. אנחנו יכולים לחפש אנשים שיהיו מוכנים לעשות ברור אמיתי.

  מה דעתך?

 3. ליאור,
  זכותי להתעצבן!!
  אני גם לא חושב שבטווח הקצר יש משהו אטרקטיבי יותר בסוציאליזם, מה שיותר אטרקטיבי זה מה שמספרים לנו. מספרים לנו שנקבל כסף (לא מספרים על חשבון מה או כמה יעלו המסים), מספרים לנו על הורדת שכ"ל לאוניברסיטה (אבל לא מספרים על הנזק שקיצוץ בתקציב יעשה), מספרים על מובטל שיקבל דמי אבטלה יותר גבוהים (אבל לא מספרים על עסק שייסגר כי העלו את המסים ועל האנשים שהצטרפו למעגל האבטלה).
  זה מפריע לי שמפשטים את הדיון הזה לדבר פשוט כמו הצד האפל והצד הנאור שהתפכח מהתודעה הכוזבת או משהו – המחלוקת קיימת, וראוי שהסוציאליסטים יקבלו אנשים שלא חושבים כמוהם.

  טל – בכיף, זו לא היתה המטרה המקורית של הבלוג, אבל זה המקום שלי, אז אין בעיה. (כל עוד לא יקום איזה ועד עובדים של בלוגלי שיגיד לי מי מותר ומה אסור לכתוב 😉 )

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s