די לועדות הכסת"ח – הגיע הזמן לעשות סדר בבלגן.

"ועדת וינוגרד קבעה הפחתה של 50%, והמאבק הוא בעצם על יושר שילטוני", "הגיע הזמן שהממשלה תתחלי לקיים הבטחות", לא נהיה אזרחים אדישים", כל אלה ועוד הם הטענות של האגודות כנגד העליה של ה 700 ש"ח ( או של "יותר מ 1000 ש"ח!!!"" , תלוי את מי שואלים)  שחלה השנה. הגיע הזמן לעשות סדר בבלאגן.

שכר הלימוד (במוסדות המתוקצבים ע"י המל"ג בלבד) נקבע ע"י ועדות ציבוריות, (לא האוצר). הועדות הציבוריות הבולטות  שדנו בנושא עד היום הן : ועדת אגרנט (1959), ועדת קרגמן (1966), ועדת בר ניב       (1971), ועדת נבון (1977), ועדת קצב (1982), ועדת קוברסקי (1991), ועדת מלץ (1996) וועדת וינוגרד       (2001).

הטיעונים הקבועים הם שמתעלמים מועדת וינוגרד, דבר ראשון אפשר לראות שכך בנויה המערכת : מקימים ועדה, ואחריה עוד ועדה ואחריה אחרת,  אין בכך דבר פסול שכן לועדה יכולות להיות תוצאות טובות או רעות, המלצות זמניות (כמו דוח מלץ שמכין תוכנית מראש רק ל 5 שנים), או אולי נבחרי הציבור (הכנסת) החליטה לשנות כיוון – וזו זכותה המלאה כל עוד המוסדות מתוקצבים.

ועדת וינוגרד :

השם המלא של הועדה וכתב המינוי בעצם אומרים הכל : "הועדה להורדה הדרגתית של שכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה ולבחינת הקלות אפשריות נוספות לסטודנטים", מה הועדה המליצה בנושא שכ"ל, ומה הוחלט ע"י הממשלה?

בהתאם לנגזר מכתב המינוי המליצה הועדה על הפחתת שכר הלימוד לתואר ראשון בשיעור ריאלי מצטבר של 50% בשנים תשס"ב-תשס"ו, ואלה אומצו ע"י ממשלת ישראל. בהחלטות מאוחרות יותר סייגה הממשלה את החלטתה המקורית בעניין המלצות ועדת וינוגרד, כך שבפועל הופחת שכר הלימוד בתקופה תשס"ב-תשס"ו בשיעור מצטבר של 26% בלבד, כפי שמוצג בטבלה שלהלן.

כלומר, הועדה מונתה במטרה מוצהרת להחליט על הנחה של 50% בשכ"ל ממניעים פוליטים שונים, ללא התחשבות במערכת, או ראיה לעתיד וזו היתה המלצתה. על מנת למנוע נזק ולהציל את המוסדות (שכן הדבר היחידי שנקבע בדוח זה שהכיסוי על ההפחתה לא יגיע מהמל"ג ולא נקבע מהיכן הוא כן יגיע) ההפחתה שנקבעה לבסוף עמדה על 26%.

מה קבעה הועדה בנושא ההצמדה למדד ?

שכר הלימוד יעודכן במלואו בהתאם למדד המחירים לצרכן. העדכון במעבר משנה אחת לשנה שלאחריה יהיה בהתאם לפער שיווצר בין מדד חודש יולי הקודם לבין המדד הידוע של חודש יולי החדש. העדכון במהלך השנה ייעשה אף הוא עפ"י מדד מחירים לצרכן במועדי התשלומים של הסטודנטים בסעיף ה' להלן

מה עוד קבעה הועדה ? מה היו המסקנות הסופיות ?

ביום 16 ינואר 2001 הודיע יו"ר הוועדה, השופט ד"ר אליהו וינוגרד, לראש הממשלה ולשר החינוך דאז, על התפטרותו מראשות הוועדה, אשר נומקה בהתערבות פוליטית בעבודת הועדה. כתוצאה מההתפטרות לא סיימה הוועדה לדון בחלק מהנושאים אשר היו על סדר יומה, ולפיכך המליצה כי כל ההסדרים לתואר ראשון שנקבעו בהחלטות ועדת מלץ מיום 7 יוני 1996, יוסיפו להתקיים אלא אם נקבע אחרת בהמלצות ועדת וינוגרד.

ומה קובע דוח מלץ בנושא ההצמדה למדד ?

באשר למנגנון ההצמדה והעדכון של שכר הלימוד, נקבע לאחרונה (ע"י שתי הועדות: קוברסקי ומלץ) בסיס מוסכם לגובה שכר הלימוד, שישולם ב-6 תשלומים במועדים קבועים ויהיה צמוד במלואו למדד המחירים לצרכן.

מה קרה עם ההחלטה להפחתת שכר הלימוד ב 26% ?

את זה אפשר ללמוד מהמטרות של "הועדה לבחינת  מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל"  (2006) :

הועדה הוקמה ביוזמת ראש הממשלה, שר האוצר ושרת החינוך, וזאת לנוכח המשבר המתמשך שבו שרויה מערכת ההשכלה הגבוהה. משבר זה נבע בעיקר מהגידול הרה במספר הסטודנטים, שלווה בהפחתת שכה"ל לאוניברסיטה בכ 26%. על אף שלא חלה שחיקה בהקצבות של המדינה להשכלה גבוהה, הן גם לא הותאמו להיקף הגדל של המערכת ולשחיקת שכה"ל. לכך יש להוסיף את הבעיות המבניות שליוו את התפתחות המערכת, ובעיקר צמיחת סקטור המכללות על גוון מוסדותיו. כמו כן, בכמה מהמוסדות האוניברסטאיים נוצרו גירעונות, בין היתר עקב הוצאות הולכות וגדלות בגין תשלומי פנסיה תקציבית….

ולמה כל הדברים האלה שהתרחשו בכלל במאה הקודמת קשורים אלינו עכשיו ? המידע הזה נחוץ בשביל להבין את הטענות של ההתאחדות ממול טענות האוצר במאבק הבא עלינו לכבוד השנה החדשה, וכל זה בפוסט הבא.

 (מקורות)

מודעות פרסומת

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s