התנגדות האגודות להעלאת שכר הלימוד – חלק 2

אגודת הסטודנטים של בן גוריון צפויה (כמו כל האגודות) להביע עמדה כנגד העלאת שכר הלימוד.

בצעד זה יש שתי בעיות עיקריות, הראשונה היתה נושא ההתנגדות לעליה בשכר לימוד, השניה היא עצם נקיטת העמדה ע"י האגודה. הבעיה שאתאר כאן קשורה לנקיטת העמדה ולעובדה שהאגודה אמורה לייצג את כלל הסטודדנטים של בן גוריון ולהשלכות בפועל של נקיטת עמדה.

  אגודת הסטודנטים של בן גוריון מייצגת את כלל הסטודנטים של בן גוריון, התקנון של העמותה אוסר אפליה על רקע דעות (סעיף 4.1.2 בתקנון : העמותה פועלת על בסיס שוויון זכויות מלא לכל חבריה, ללא הבדל מין, דת, ארץ מוצא, גזע, לאום, השקפה פוליטית, נטייה מינית, מפלגה או השקפת עולם.) נושא העמדה בעניין דוח שוחט נמצא בלב מחלוקת על רקע השקפות כלכליות שונות. המצב היום באוניברסטאות הוא שרוב הסטודנטים בוחרים להתנגד לדוח ומיעוט של סטודנטים בוחרים לתמוך בו, הסיבות אינן רלוונטיות, אלא העובדה היא שלא כל הסטודנטים חושבים אותו הדבר.


קבוצת הרוב, המיוצגת ע"י רוב המועצה של האגודה, יכולה לבחור לנצל את המעמד שלה לשם שימוש באגודה לקידום העמדות הפוליטיות כלכליות שלהם. הדבר יעשה באמונה שלמה שזה הדבר הנכון לעשות, אך יעשה תוך כדי התעלמות ופגיעה בקבוצת המיעוט. מצב זה אירוני במיוחד באגודת הסטודנטים של בן גוריון, שרק לפני מספר שבועות, אותה קבוצת סטודנטים נאבקה למען מתן זכות הפגנה בתוך האוניברסיטה בשם הזכות של קבוצות המיעוט, ללא קשר לדעותיהם הפוליטיות, אפילו במקרים שמדובר בקבוצות התומכות ברעיונות מעוררי מחלוקת קשה (כמו הנפת דגלים של ארגוני טרור בקמפוס).

תקנון האגודה קובע שאחת ממטרות האגודה היא לתמוך במעורבות סטודנטיאלית בקמפוס (מתוך מטרות העמותה: יזום וקידום פעולות למען פעילות ומעורבות סטודנטיאלית ברחבי הקמפוס ומחוצה לו, לרבות מעורבות של סטודנטים בחברה הישראלית.) סעיף זה מנחה את האגודה לתת פלטפורמה לארגונים שונים של סטודנטים להביע את עמדותיהם, יהיו באשר יהיו. לא מדובר על כך שהאגודה תאמץ עמדה מסויימת של קבוצת סטודנטים מסויימת, תוך כדי התעלמות מקבוצות אחרות, ותייצג עמדה זו כעמדה הבלעדית של הסטודנטים בקמפוס.

מה התהליך שיתרחש בפועל (ומה שהיה שנה שעברה) ? קבוצת סטודנטים נבחרו לחברי מועצה, אותם חברי מועצה הם למעשה סטודנטים הפועלים למען מטרה מסויימת, שאיננה לגיטמיית פחות או יותר מכל דעה של מעורבות חברתית בקמפוס. חברי המועצה צפוים להעביר את עמדתם כעמדתה הרשמית של האגודה ולצעד זה יש השלכות ומשמעויות :

לאגודה אמצעי הסברה רבים ובעלי השפעה : אתר אינטרנט, בלעדיות על הפירסום ברחבי הקמפוס, שימוש ב massmail ועוד. אמצעים אלה יכולים לשרת את קבוצות הסטודנטים השונות הפועלות בתוך הקמפוס בניסיונותיהם לארגן תומכים והסברה בנושאים הקרובים לליבם. אחרי הבעת עמדה רשמית של האגודה, אמצעים אלה יהיו זמינים להבעת דעה אחת בלבד, בשם "כוחו של הרוב" יהיה ל אסור להביע דעות המנוגדות ל"עמדת האגודה" באמצעים אלה.

ייצוג – האגודה מייצגת את כלל הסטודנטים באוניברסיטה, כאשר המועצה תקבל החלטה המביעה עמדה, זה אומר שהיא מדברת בשם כל הסטודנטים, גם המתנגדים רעיונית לדעת הרוב, כך תביע האגודה עמדה שלא מקובלת על חלק מחבריה בשמם. יש שיאמרו "אז תבטל את החברות, כי זו דעת הרוב".                                                                                             טיעון זה איננו לגיטימי בהתחשב במערכת הגביה וההרשמה לאגודה : האוניברסיטה גובה "דמי רווחה" מכלל הסטודנטים, סכום מסוים מתשלום זה מועבר לאגודה. האוניברסיטה מצידה מתנה שירותים מסוימים שכלל לא קשורים לתשלום (כמו מרכז הספורט) בתשלום, לכן כדאי לכל סטודנט לשלם ללא קשר לעמדתו לגבי האגודה, או עמדתו הכלכלית. ההצטרפות לאגודה היא ע"י חתימה בלבד, וחתימה זו מעניקה לסטודנט זכויות נוספות בקמפוס כמו – שירות יעוץ עו"ד בחינם, הנחה לקולנוע בקמפוס וכו'. בשום מקום בתהליך ההרשמה לא מובהר לסטודנט שהאגודה מתכוונת לנקוט עמדות פוליטיות כלכליות בשמו, בשום מקום לא מדובר או מוסבר על עמדת חברי המועצה. מובהר לסטודנט שהאגודה מייצגת אותו לפני האוניברסיטה ושהיא אחראית לשירותי הרווחה, זה הכל.

עכשיו הכדור בידיים של המועצה הנוכחית, 28 סטודנטים שצריכים לבחור : האם לתמוך ולקדם את הרעיונות בהם הם מאמינים בעזרת הכוח שנמצא בידיים שלהם, או לעצור רגע, לחשוב על משמעות התפקיד, משמעות ומטרות הארגון אותו הם מנהלים ומשמעויות ההחלטות אותן הם מקבלים. חברי המועצה יצטרכו לבחור בין הקבלה שיש אנשים שמאמינים בדרכים אחרות, והם לא שווים פחות מהם, רק כי הם מיעוט או חושבים אחרת, לבין קידום הרעיונות שהם מאמינים שהם הכי טובים.

אני רוצה להודות לקקטוס האחת והיחידה, שהרעיונות שלה עומדים מאחורי חלק מהדברים שכתבתי כאן.)

מודעות פרסומת

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s