על מה בעצם האגודה מצביעה?

דוח שוחט,הדמון הגדול של שנות ה 2000

אויב הסטודנטים וההשכלה.

אויב זה טוב, אויב זה מלכד ובעיקר נותן זכות קיום לגופים הנאבקים. ואין דבר יותר מפחיד וממשי מאויב שלא יודעים עליו כלום, אויב שאין עליו מידע, אלא רק הפחדות ומסירת מידע לא מבוסס. זו טכניקה שבני האדם מתשתמשים בה שנים על מנת לאגד אנשים.

אינני מתכוון להתייחס כאן לכל הדוח ולהסביר מדוע הוא מטיב עם הסטודנטים ומשפר את מצב ההשכלה , אלא רק להתייחס לשתי טענות עיקריות של האגודה :

  1. הדוח הוא : "איום על יכולתם של סטודנטים רבים להגיע לאקדמיה ושל סטודנטים מן המניין להמשיך את לימודיהם"  (מתוך מכתב של האגודה).
  2. הדוח מעלה את שכר הלימוד בכ 70%.

התייחסות לטענה ראשונה :

המצב כיום : שכר הלימוד הוא כ 9,000 ש"ח לשנה. מחולק לשני שוברים לפי הסמסטרים. ניתנת הנחה מסויימת אם משלמים לשנה מראש וגם ניתנת האפשרות לשלם בתחילת כל סמסטר. סטודנט לא יקבל רשות לגשת לבחינות במידה ולא יסיים את תשלומיו לפני סוף הסמסטר. הבאתי מספר דוגמאות לתנאי הלוואה שהבנקים מציעים (פועלים) :

פריסת כל שובר שכר לימוד עד ל- 2 תשלומים חודשיים שווים, ועד 2,700 ש"ח לשובר. התשלום הראשון במזומן.

למשלמים שכר לימוד שנתי מראש – פריסת שובר שכר לימוד עד ל- 6 תשלומים חודשיים שווים, ועד 9,200 ש"ח מסכום שכר הלימוד השנתי. התשלום הראשון במזומן. 

–  הלוואה למימון שכר לימוד עד 25,000 ש"ח למשלמים עבור שנת לימוד אחת :

–  עד 24 תשלומים חודשיים, בשיעור ריבית פריים + 0.5% לשנה. 25  עד 96 תשלומים חודשיים בריבית פריים + 1% לשנה פטור מעמלת פירעון מוקדם.

–  אפשרות לדחית התשלומים עד ל 4 שנים :  במשך 4 השנים הראשונות משלמים כל חודש רק את הריבית, ואחר כך נפרסים תשלומי הקרן והריבית ליתרת תקופת ההלוואה.

והנה המלצת דוח שוחט : הרשמה לשכר לימוד תעלה 5,800 ש"ח, השאר ינתן בהלוואה מסובסדת (סה"כ כ 15,000).

מערך ההלואות מסודר לפי שלושה רבדים : א. הלואה לחלק הראשון של שכ"ל, לשם ההרשמה. ב. תנאי הלואה לפי השכר הצפוי למקצוע הנלמד, והחזר הלואה התלוי ברמת הכנסה בפועל. ג. תמיכה בסטודנטים  מרקע כלכלי קשה מעבר לשכר לימוד.

פירוט :

א. הקצבת 300 מיליון ש"ח למען מתן הלוואות לתשלום שכר לימוד ראשון. מכיוון שדמי ההרשמה נמוכים בהרבה מהמענק הצבאי, המענק ישוחרר גם למטרות אחרות.

ב. הסטודנט יתחיל להחזיר את ההלואה רק כאשר ירוויח מעל סף מסוים לכל מקצוע. תשלומים של כ 10.5 ש"ח לכל 1000 ש"ח הלוואה ל  – 10 שנים. במקרה שלא יגיע לסף ב 10 שנים – לא יחזיר ההלוואה.

ג. יעוד 30 מיליון ש"ח למלגות מיועדות לתמיכה כלכלית מעבר לשכ"ל.

כל סטודנט מוזמן להביט ולהשוות בין התנאים, ולחשוב בעצמו באיזה מצב יהיה יותר קל להגיע לאוניברסיטה ולהמשיך ללמוד. כל אדם שיעשה זאת גם יבין מדוע האגודה עד עכשיו מסרבת לפרסמת את המידע הנ"ל.

טענה שניה : הדוח מעלה את שכ"ל ב 70%

בתחילה שנת הלימודים, המרצים נאבקו למען העלאת שכר, טענתם היתה שהמדד עלה מ 98 ב 35% והם לא קיבלו העלאה מאז (הם קיבלו ב 2001, אבל זה סיפור אחר) לכן המשכורת שלהם בעצם ירדה ב 35%, והם לא מבקשים העלאה, אלא רק "פיצוי שחיקה". אגודות הסטודנטים קיבלו את הטענה הזו, לכן אפשר להמשיך באותו היגיון :

•  בשנת 1998 שכר הלימוד היה כ 10,000 ש"ח.

•  מאז המדד עלה ב 35% (לפי עמדת המרצים שקיבלה תמיכה במועצה).

•  מסקנה : שכר הלימוד היה אמור להיות 13,500 ש"ח.  ובעשר שנים האחרונות חלה ירידה של 35% בשכר לימוד.

•   העליה מ 13,500 ל 15,000 היא של כ 11%.

כמובן שהמידע מוצג בצורה שונה ע"י האגודות, כי ככה זה בכלל לא מפחיד.

מערך התשלומים וההלואות מותנה בעליית בשכר לימוד, בשבוע הבא האגודה צפויה להצביע על התנגדותה לעלייה בשכר לימוד, בכך היא תקשה על יישום חלק זה בדוח שמקל על אנשים מרקע כלכלי קשה להגיע לאוניברסיטה, וכל זה בשם "החברתיות".

דיון בנושא הפוסט בפורום של bgu.co.il

מודעות פרסומת

זה לא בריא לשמור בלב

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s